mazi 1

هر جای دنیا و در هر مکانی که زندگی می‌کنید، محل زندگی شما قطعاً از قوانین خاصی برخوردار است. مثلاً ممکن است شما ساکن آپارتمانی باشید که در آن نگهداری حیوانات خانگی، بلند کردن صدای موسیقی و یا درآوردن کفش‌ها بیرون از درب آپارتمان‌ها ممنوع باشد. شرایط زندگی اجتماعی ایجاب می‌کند که دولت‌های کشورهای مختلف نیز برای ایجاد نظم در جامعه، در مورد مسائل مختلف اجتماعی و فردی چنین قوانینی وضع کنند. دلیل تصویب این قوانین این است که ما انسان‌ها بتوانیم بدون نقض حقوق یکدیگر در کنار هم زندگی کنیم و از زندگی اجتماعی خود بهره ببریم.
اما اگر از اهمیت روابط در زندگی اجتماعی انسان‌ها بگذریم و رابطه را به ارتباط میان انسان‌ها و میکروب‌ها نیز بسط دهیم درمی یابیم که متأسفانه موجودات خطرسازی مثل باکتری، ویروس و سایر ارگانیسم‌های بیماری‌زا تابع قانون نیستند. باید بگوییم آن‌ها بیشتر تابع مکتب آنارشیسم بوده و هرج و مرج طلب هستند. اگر بتوانند، به هر قیمتی که شده وارد بدن می‌شوند و بی‌توجه به شرایط میزبان، تا حد امکان به عیاشی و خوش‌گذرانی و آسیب رساندن به ما انسان‌ها می‌پردازند.
البته شکی در این نیست که بدن انسان برای مقابله با این موجودات بیگانه از دستگاهی تخصصی به نام سیستم ایمنی بهره می‌گیرد که فعالیت دفاعی خود را از خارجی‌ترین بخش بدن یعنی پوست تا درون عمقی‌ترین سلول‌های بافت‌ها گسترش داده است. اما این به معنی نیست که رفتارهای روزمره ما در کمک به فعالیت سیستم ایمنی بی تأثیر است.
روش‌هایی بسیار ساده اما موثر برای کمک به سیستم ایمنی بدن وجود دارد که در این برنامه مجله پزشکی به سه نمونه مهم یعنی شست‌وشوی دست‌ها، نوشیدن آب سالم و کامل کردن دوره درمانی آنتی‌بیوتیک‌ها پرداخته‌ایم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131001_Immune_System_MazyarMahdavifar.mp3[/podcast]