اسماعيل برزگری

در حالی که اسماعیل برزگری، هنرمند آذربایجانی و زندانی سیاسی بند ۳۵۰ در سی‌امین روز اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، بیش از ۴۰ زندانی سیاسی با انتشار نامه‌ای نسبت به وضعیت وی ابراز نگرانی کردند.

به‌گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اين زندانيان سياسی در نامه خود آورده‌اند: “با گذشت یک ماه از اعتصاب غذای اسماعیل برزگری در بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به عدم رسیدگی قضایی در پرونده خود و صدور حکم ناعادلانه شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، متأسفانه از طرف مسئولان زندان و مقامات قضایی تاکنون هیچ اقدام مؤثری در راستای خواسته‌های قانونی ایشان و رسیدگی به وضعیت پزشکی صورت نگرفته است.”

به‌گفته اين زندانيان برزگری در دو سال و نیم گذشته بار‌ها برای احقاق حقوق خود اقدام به اعتصاب غذا کرده و سلامت وی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

آن‌ها گفته‌اند اسماعيل برزگری دچار ضعف شدید جسمانی و تشنج گردیده است.

زندانيان سياسی امضاکننده اين نامه خواستار رسیدگی مسئولان مربوطه به درخواست‌های اسماعيل برزگری و رسیدگی عادلانه به پرونده پزشکی و برخورداری وی از مرخصی استعلاجی شده‌اند.

اسماعیل برزگری دندان‌پزشک و موزیسین آذربایجانی هفت سال محکوميت خود را در زندان اوین می‌گذراند. او از سوم آبان‌ماه سال جاری دست به اعتصاب غذا زده است.

وی دليل اعتصاب خود را اعتراض نسبت به “آزار منجر به معلولیت خانواده‌اش، حکم ناعادلانه پرونده در دادگاه نمایشی، خلف وعده‌های مسئولان زندان و بی‌توجهی به پرونده پزشکی‌اش”؛ اعلام کرده بود.

برزگری در اردیبهشت ۱۳۹۰ به همراه دو تن دیگر بازداشت و به هفت سال زندان محکوم شد.