گروه جیش‌العدل با انتشار تصاویری در توییتر، مدعی ربودن پنج مرزبان ایرانی شده است. این پنج نفر از جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ در منطقه مرزی “جکیگور” استان سیستان و بلوچستان مفقود شده بودند.

جیش العدل

یک روز پس از اعلام ناپدید شدن پنج مرزبان ایرانی، خبر از گروگان‌گیری آنها توسط گروه جیش العدل رسید. این گروه تصاویر پنج نفر را در کنار هم  در توییتر منتشر کرده و این افراد را مرزبانان ایرانی معرفی کرده است.

پیشتر گزارش‌هایی منتشرشده بود مبنی بر اینکه این پنج نفر به آنسوی مرزهای پاکستان منتقل شده‌اند.

“باشگاه خبرنگاران” به نقل از “منابع موثق” گزارش داده که پنج مرزبان ربوده شده، یک درجه‌دار و چهار سرباز هستند.

جیش العدل

در تصاویر منتشر شده در توییتر، دست‌های چهار نفر از این افراد دیده نمی‌شود و ظاهرا بسته شده است. پشت سر آنها پرچم سیاهی با عبارت “لا اله الا الله محمد رسول‌الله” و عنوان “جیش العدل ایران” زیر نقشی از یک شمشیر دیده می‌شود.

سلاح‌هایی جلوی این پنج نفر در تصاویر دیده می‌شوند که “جیش‌العدل” مدعی است از مرزبان‌ها گرفته است.

خبرگزاری “مهر” پیش‌تر نوشته بود که دو تیم ویژه به ریاست جانشین فرمانده مرزبانی از تهران همراه با اکیپ‌های مرزبانی سیستان و بلوچستان و قرارگاه  قدس با دو هلی‌کوپتر به منطقه اعزام شده‌اند.

این خبرگزاری افزوده بود که این پنج نفر به خاک پاکستان منتقل شده‌اند و مسئولان مرزبانی استان برای پیگیری موضوع با مقامات مرزبانی پاکستانی  ملاقات کرده‌اند.

باقر حسینی نماینده زابل، زهک و هیرمند در مجلس پیش از ظهر روز شنبه (۱۹ بهمن/ ۸ فوریه) با تایید ربوده شدن پنج نظامی مرزدار ایران گفته بود: «طی صحبتی که با مسئولان استان داشتم، مطلع شدم که این مرزبانان مفقود شده اما تاکنون مشخص نیست چه اتفاقی افتاده است.»

گروه جیش‌العدل که خود را مدافع منافع مسلمانان سنی منطقه معرفی می‌کند، پیش از این هم مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته بود.

در سال‌های اخیر مرزهای جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان شاهد چند حادثه حوادثه این‌چنینی بوده که آخرین آن‌ها در آبان‌‌ماه گذشته در منطقه مرزی سراوان رخ داد.

در این حادثه ۱۴ مرزبان ایرانی کشته شدند ۶ تن دیگر زخمی و ۳ نفر دیگر ربوده شدند. گروه “جیش‌العدل” این کشتار را بر عهده گرفت. قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز در اقدامی تلافی‌جویانه ۱۶ زندانی اهل سیستان و بلوچستان را اعدام کرد.