روز چهارشنبه ۱۷ اردبيهشت‌ماه مأموران نيروی انتظامی ایران به سوی سه کولبر کُرد در مناطق مرزی کردستان شليک کرده و هر سه نفر را کشتند.

وب‌سایت کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران که این خبر را به‌نقل از یک منبع محلی منتشر کرده، افزوده است که این سه کولبر در دو رویداد جداگانه کشته شده‌اند.

در یک واقعه، نيروی انتظامی به لاستیک يک خودرو در محور دهلران به انديمشک تيراندازی کرد و خودرو از جاده منحرف شد و در دره سقوط کرد که در جريان این تيراندازی آرش عابدين‌فر و اردشير صادقی، هر دو سرنشين آن جان خود را از دست دادند. نيروی انتظامی دليل تيراندازی را  احتمال حمل کالای قاچاق از سوی سرنشينان خودرو عنوان کرده است.

هر دو کولبر از شهرستان کامياران کردستان بودند که به دليل فقر و بيکاری به اجبار به کولبری روی آورده بودند.

در همان روز ۱۷ اردبيهشت‌ماه، نيروی انتظامی پاسگاه منطقه مبرآوا از توابع شهرستان تازه‌آباد، به سوی صلاح ويسی، کولبر دیگر از ساکنان شهرستان جوانرود در خودرويش شليک می‌کنند که در اثر اين شليک او نيز جان خود را از دست می‌دهد.

به‌گفته اين منبع محلی «نيروی انتظامی در بيشتر مواقع در زمانی که می‌خواهد جنازه را تحويل خانواده‌ها بدهد، آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و گاهی حتی تعهد کتبی از آن‌ها می‌گيرد که حق شکايت از نيروی انتظامی را ندارند.»

ساکنان مرزی کوهستان‌های کردستان به دلیل نبود شغل مناسب و مشکلات مالی، جهت کسب درآمد و امرار معاش به شغل کولبری روی آورده‌اند.

هر سال صد‌ها نفر از کارگران کولبر جانشان را در مناطق مرزی کردستان از دست می‌دهند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در آخرین گزارش خود از کشته شدن کولبران مرزی به‌عنوان «قتل‌های فراقضائی» نام برد و از این موضوع ابراز نگرانی کرد.