رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان روز دوشنبه (۲۳ ژوئن/۲ تیر) از پست خود کناره گرفت. ضیاالحق امرخیل با اعلام این تصمیم در نشستی مطبوعاتی تاکید کرد که استعفایش در نتیجه فشار نبوده، بلکه به منظور جلوگیری از بحران در افغانستان و به خاطر منافع ملی صورت می‌گیرد.

Amr khil

این استعفا پس از آن اعلام می‌شود که عبدالله عبدالله، نامزد پست ریاست جمهوری افغانستان از تقلب سیستماتیک و «بی‌شرمانه» در دور دوم انتخابات سخن گفت و ناظران ستاد انتخاباتی خود را از کمیسیون انتخابات فراخواند.

عبدالله هم‌چنین روز یکشنبه اول تیرماه، یک نوار صوتی از گفتگوی تلفنی منتسب به ضیا‌الحق را منتشر کرد و مدعی شد که او در این مکالمه به کارمندان کمیسیون انتخابات و اعضای ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، رهنمود تقلب داده است.

یک نسخه از این پیام تلفنی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و صدای منتسب به امرخیل به زبان پشتو صحبت می‌کند. امرخیل در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه این اتهام را رد کرد و نوار صوتی ارائه شده را جعلی خواند.

احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز تاکید کرد که استعفای امرخیل ربطی به پیام صوتی منتشر شده ندارد. او ضمن تمجید از امرخیل یادآوری کرد که وی برای پرهیز از آسیب‌های مالی و جانی به دیگران، تصمیم به استعفا گرفته است.

عبدالله روز چهارشنبه (۱۸ ژوئن/۲۸خرداد) با تاکید بر تقلب سیستماتیک در انتخابات افغانستان گفته بود که از ادامه رقابت‌ها کنار می‌کشد اما پس از استعفای امرخیل و طی یک کنفرانس خبری عنوان کرد که اگر شرایطش برآورده شوند، دوباره با کمیسیون انتخابات همکاری می‌کند.

عبدالله پیش‌تر گفته بود که در دور دوم انتخابات افغانستان دو رقیب بیشتر نداردٰ: تخلف و تقلب.

کناره گیری امرخیل نخستین شرط عبدالله بود. کمیسیون انتخابات هم‌چنین به درخواست وی برای رسیدگی به تقلب در ولایات پکتیا، پکتیکا و خوست پاسخ مثبت داده است.

نگرانی از تقلب عمدتا به پنج ولایت غور، نورستان، پکتیا، پکتیکا و خوست باز می‌گردد. قرار است کمیسیون مستقل انتخابات، ده درصد آرای این ولایات را بازشماری و تفتیش کند و پیرامون صحت آرا نظر بدهد. این آرا با حضور نمایندگان دو کاندیدا و ناظران داخلی و خارجی و نماینده دفتر سازمان ملل در کابل بازبینی می‌شوند.

عبدالله زمانی شروع به اعتراض کرد که معلوم شد در نخستین روزهای شمارش آرا، اشرف غنی‌زی، یک میلیون رای از او بیشتر آورده است. غنی‌زی در دور نخست ۶ / ۳۱ درصد و عبدالله ۴۵ درصد رای آورده‌اند.

عبدالله در نشست خبری خود هم‌چنین خواستار حضور سازمان ملل در فرایند حل اختلاف مربوط به انتخابات شد. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه اول تیر گفته بود که از پادرمیانی سازمان ملل در اختلاف میان دو نامزد انتخاباتی استقبال می‌کند.