پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان،  دوشنبه ۱۶ تیرماه، با  برخی از قربانیان تجاوزهای جنسی کشیشان کلیسای کاتولیک در محل اقامتش در واتیکان دیدار کرد و از آن‌ها طلب بخشایش کرد.

Pope-Francis-jpg

پاپ از خشونت‌های جنسی‌ای که این قربانیان در کودکی تجربه کردند، ابراز تأسف کرد و ضمن دیدار خصوصی با آن‌ها برای گناهان و جنایت‌های بزرگی که از سوی کشیشان کلیسای کاتولیک صورت گرفته، طلب مغفرت کرد.

نوربرت دنف که سخنگوی آلمانی سازمان حمایت از قربانیان این تجاوزهای جنسی است به خبرنگاران گفت که این برنامه قسمتی از بازی تبلیغاتی کلیسای کاتولیک است و هیچ‌کدام از کشیشان و اسقف‌هایی که در لاپوشانی و پنهان‌سازی این تجاوزها نقش داشته‌اند تا کنون توسط کلیسای کاتولیک تنبیه یا توبیخ نشده‌اند.

 در طول ۱۰ سال گذشته ۳۴۲۰ مورد سوء استفاده جنسی از کودکان کلیسای کاتولیک گزارش شده است.

پاپ در سخنرانی خود سوگند خورد و گفت: «قول می‌دهم که مقابل کودک‌آزاری‌ها چه از جانب روحانیون کلیسا و چه از جانب افراد دیگر بایستم.»

در اوایل سال ۲۰۱۴، مقامات واتیکان برای بررسی پرونده کلیسای کاتولیک در پیوند با سوءاستفاده از کودکان، به دفاتر حقوق بشر سازمان ملل متحد احضار شدند.

در ماه مارس سال ۲۰۱۴، مقامات کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل متحد اعلام کردند که بر اساس تحقیقاتی که با همکاری کلیسای کاتولیک صورت گرفته، در طول ۱۰ سال گذشته ۳۴۲۰ مورد سوء استفاده جنسی از کودکان به این کلیسا گزارش شده است. در نتیجه تحقیقات مستقل واتیکان، ۸۴۸ کشیش خلع لباس شده و مقام خود را به دلیل این تجاوزها از دست دادند.  ۲۵۷۲ نفر نیز با حفظ لباس از کارهای روزانه معاف شده و به عبادت و توبه تمام‌وقت محکوم شده‌اند.

بااین‌حال کلیسا هنوز حاضر نیست نام کشیشانی که به دلیل تجاوز جنسی به کودکان خلع لباس شده‌اند را آشکار کند. در بسیاری از کشورها، نام و آدرس متجاوزان جنسی به کودکان برای امنیت محله‌ها و آگاهی خانواده‌ها عمومی می‌شود.

گروه‌های حامی قربانیان این تجاوزها، منتقد ملاقات‌ روز دوشنبه‌اند. آن‌ها می‌گویند که پاپ فرانسس ۱۶ ماه پس از انتخابات خود، تنها با آن دسته از قربانیان ملاقات کرده که منتقد سرسخت کلیسا نیستند.

در اوایل سال ۲۰۱۴، مقامات واتیکان برای بررسی پرونده کلیسای کاتولیک در پیوند با سوءاستفاده از کودکان، به دفاتر حقوق بشر سازمان ملل متحد احضار شدند.

میریام کاپلن سخنگوی یکی از سازمان‌های حامی قربانیان تجاوزهای جنسی کشیشان کلیسای کاتولیک می‌گوید: «در ۲۰۰۰ سال گذشته، تنها دو پاپ با حدود ۲۴ نفر از قربانیان سوءاستفاده‌های جنسی در کلیساهای کاتولیک دیدار کرده‌اند. ده پاپ دیگر می‌توانند با ۱۰۰ قربانی دیگر هم ملاقات کنند اما تغییر چندانی در رویه واتیکان صورت نمی‌گیرد و این اقدام‌ها نیز تبلیغاتی هستند.»

بااین‌حال، کاردینال اومالی از شهر بوستون، که از جانب پاپ بندیکت شانزدهم مأمور شده بود که انجمنی برای حمایت کلیسای کاتولیک از کودکان و قربانیان تجاوزهای جنسی ایجاد کند امیدوار است. او بندیکت شانزدهم را هم به ملاقات با قربانیان تشویق کرد و اکنون عضو کمیسیون تازه‌ای است که پاپ فرانسیس برای حفاظت از کودکان در کلیسا ایجاد کرده است.

سخنگوی واتیکان، کاردینال فدریکو لومباردی نیز در برابر خبرنگاران تصریح کرد که رویه کلیسا در مقابل کشیشان و دیگر خدمه کلیسا که کودک‌آزاری می‌کنند تغییر کرده و کلیسا با پرونده‌های سوءاستفاده جنسی برخورد جدی خواهد کرد.