مسعود نیلی، مشاور اقتصادی حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران در یک برنامه تلویزیونی از رکود تورمی و کاهش ۲۰ درصدی درآمدهای ملی در دو سال گذشته خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مسعود نیلی گفت رکود تورمی حاکم بر ایران از بعد از دوران جنگ عراق با این کشور تاکنون «بی‌سابقه» است.

نيلی افزود: «در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد منفی اقتصادی داشتيم و در همين دو سال نرخ تورم نيز بالای ۳۰ درصد بود.»

به‌گفته مشاور ارشد رئيس‌جمهور ایران در دو دوره قبل از انقلاب و هشت ساله اخير این کشور با وفور درآمدهای نفتی مواجه شد که در هر دو دوره بنگاه‌های توليدی کشور با بحران و تعطيلی روبه‌رو شدند.

مشاور اقتصادی حسن روحانی با بيان اينکه «حتی اگر تحريم هم نمی‌شديم باز هم امروز دچار رکود تورمی می‌شديم»، ادامه داد: «درآمدهای ملی کشور در دو سال گذشته ۲۰ درصد کاهش يافته است. مقايسه سال ۹۲ با ۸۴ نشان می‌دهد که نرخ ارز آزاد در اين مدت ۳/۵ برابر، پايه پولی ۵/۸ برابر و شاخص قيمت ۴/۵ برابر شده، اما توليد فقط ۲۰ درصد افزايش يافته است.»

وی وضعيت اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته را «بهتر» توصیف کرد اما گفت: «نبايد انتظار معجزه داشته باشيم.»

مشاور ارشد رئيس‌جمهور ایران گفت: «سال ۸۷ رشد پايين يعنی صفر داشتيم. سال ۹۱ و ۹۲ اين آهنگ تبديل به دو عدد منفی و قابل توجه می‌شود. به لحاظ تورم هم در سال ۸۸ آهنگ تورم در اقتصاد ما صعودی بوده و به بالای ۳۰ درصد و در سال ۹۲ به ۳۵ درصد رسيد. البته تورم به خوبی در نيمه دوم سال ۹۲ کنترل شد، وگرنه تا بالای ۴۵ درصد می رسيد.»

مسعود نیلی گفت دولت حسن روحانی می‌خواهد ایران را از رکود تورمی خارج کند و به همین دلیل تيم اقتصادی دولت گزارشی را در اختیار همگان قرار داده تا تمامی نظرات، پيشنهادات و مقالات در پیوند با گزارش خروج غير تورمی از رکود جمع‌آوری شده و تجزيه و تحليل شوند. به‌گفته وی صاحب‌نظران و کارشناسان ۱۰روز فرصت خواهند داشت تا درباره سياست‌های اقتصادی خروج غيرتورمی از رکود نظرات خود را به دولت ارائه دهند.