مذاکرات اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بدون دست یافتن به نتیجه پایان یافت. اکنون انتظار می‌رود به زودی ستاد عبدالله موضع او را در قبال تشکیل دولت آینده اعلام کند.

Afghanistan-candidates
عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان

پیش‌تر عبدالله تاکید کرده بود اگر در این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد، او خود به طور مستقل دولت تشکیل می‌دهد و گفتگوهای سیاسی را ترک خواهد کرد.

مذاکرات سیاسی در افغانستان به منظور یافتن راه حلی برای تقسیم قدرت میان این دو نامزد انجام می‌شود که هر دو خود را پیروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان می‌دانند.

به گفته ستاد انتخاباتی احمد‌زی،‌ اختلافات اکنون بیش‌تر بر سر نحوه تقسیم قدرت اجرایی در کشور میان جناح‌های هوادار دو نامزد است.

انتظار می‌رود ستاد عبدالله تا بعداز ظهر روز دوشنبه ۸ سپتامبر با برگزاری یک کنفرانس خبری موضع رسمی او در این مورد را اعلام کند.

با این‌‌حال به گزارش شبکه خبری الجزیره از کابل، به نظر نمی‌رسد که ستاد اشرف غنی، تهدیدات عبدالله را در قبال تشکیل دولت مستقل جدی گرفته باشد.

ستاد اشرف غنی اکنون در انتظار نظر سازمان ملل متحد در مورد بازشماری آراست که قرار است در انتهای این هفته اعلام شود. گمانه‌ زنی‌های اولیه حاکی از پیروزی اشرف غنی احمدزی است. این امر مورد قبول ستاد عبدالله نیست.

روز یکشنبه، ۷ سپتامبر، باراک اوباما هر دوسیاستمدار افغان را تشویق کرده بود که هرچه زودتر برای تشکیل یک دولت واحد ملی به توافق برسند تا بحران سیاسی در افغانستان پایان یابد. او در گفتگوی تلفنی خود با هر دو نامزد تاکید کرد غلبه بر بحران کنونی و تشکیل هر چه سریع‌تر دولت باعث می‌شود تا کمک‌های بین المللی به افغانستان تداوم یابد و به این ترتیب ثبات و امنیت کشور حفظ شود.

اختلاف میان نامزدهای ریاست جمهوری در افغانستان و عدم تشکیل دولت جدید، به نگرانی‌های زیادی در مورد آینده سیاسی کشور و احتمال تجزیه آن و یا قدرت گرفتن طالبان دامن زده است.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا از زمان تشدید اختلافات سعی در راضی کردن هر دو نامزد به پذیرش نتیجه انتخابات و تشکیل یک دولت ملی برای غلبه برا مشکلات داخلی بوده‌اند.