شامگاه پنجشنبه، ۲۰ شهریور ماه/۱۱ سپتامبر مرحله نخست مذاکره ایران با آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش به پایان رسید.

عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در پایان دور نخست این مذاکرات که در مجموع پنج ساعت طول کشید، گفت‌و‌گو‌ها را «مفید و سازنده» خواند اما گفت که «اختلافات اساسی» همچنان باقی است.

عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران
عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران

مرحله نخست مذاکرات ایران با آلمان، فرانسه و بریتانیا با اهداف زیر برگزار شد:

– کسب اطمینان از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران

– زمینه‌سازی مناسب برای دست‌یابی به توافق نهایی پیرامون مسائل هسته‌ای ایران تا زمان تعیین شده در ۲۴ ماه نوامبر/ سوم آذرماه سال جاری

-رفع اختلاف‌های باقی‌مانده در مقر اروپایی سازمان ملل

خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده است که این مذاکرات ثمر چندانی نداشته و به گفته عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران «اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است.»

یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین ایران و قدرت‌های جهانی بر سر میزان غنی‌سازی اورانیوم است.

همچنین تأسیسات فردو و اراک هم از دیگر موارد اختلاف بین ایران و قدرت‌های جهانی است. افزون بر این برنامه موشکی ایران هم در این مذاکرات به بحث گذاشته می‌شود.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که در دور نخست مذاکره ایران با سه کشور اروپایی در وین برنامه موشکی ایران مورد بحث قرار نگرفت.

عراقچی و تخت‌روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، در روند مذاکرات دو جانبه با کشورهای گروه ۱+۵ در روزهای چهارم سپتامبر/۱۳ شهریور و جمعه پنجم سپتامبر/۱۴ شهریورماه در ژنو، با ویلیام برنز و وندی شرمن معاونان وزیر امورخارجه آمریکا ملاقات و گفت‌و‌گو کردند.

به‌ گفته دیپلمات‌های غربی دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در روز ۱۸ سپتامبر/۲۷ شهریورماه در نیویورک و پیش از مجمع عمومی سازمان ملل آغاز می‌شود.

کشورهای عضو گروه ۱+۵، روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان عضو هستند. سرپرستی این گروه در مذاکره با ایران را کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی مذاکره‌کنندگان این گروه برعهده دارد.

هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۵ درباره راه حل جامع هسته‌ای تاکنون شش بار در شهر وین بر سر میز مذاکره نشستند و در پنجمین دور مذاکرات نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع آغاز شد.

در ششمین دور از مذاکرات به میزبانی وین پایتخت اتریش، با تصمیم طرفین مذاکره کننده، گفت‌و‌گو‌ها برای دستیابی به توافق نهایی به مدت چهارماه دیگر تمدید شد.