وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) در گزارشی تازه در مورد امنيت در افغانستان، کشورهای ايران و پاکستان را به «بر هم زدن ثبات» اين کشور متهم کرد.

پنتاگون گفته سپاه قدس ايران کمک‌های مرگ‌آور برای طالبان مهیا کرده است.
پنتاگون گفته سپاه قدس ايران کمک‌های مرگ‌آور برای طالبان مهیا کرده است.

وزارت دفاع آمريکا در اين گزارش گفته است که سپاه قدس ايران با مهيا کردن کمک‌های مرگ‌آور برای طالبان، تلاش کرده تا زمينه تسريع خروج نيروهای بين‌المللی از افغانستان را فراهم کند.

پنتاگون افزوده راهبرد ايران در افغانستان، «استفاده از قدرت نرم برای ترويج احساسات شيعه‌گرايانه» است که تهران با کمک يک ميليارد دلاری و برنامه‌های توسعه‌ای اين هدف را دنبال می‌کند.

در اين گزارش اضافه شده که تهران بر حفظ روابط دوستانه با دولت افغانستان و پيش‌گيری از بازگشت طالبان به قدرت متعهد است.

پنتاگون همچنين گفته که «تروريست‌ها در محل‌های امن در داخل پاکستان پناه گرفته و از آن‌جا اقدام به حملات تروريستی عليه هند و افغانستان می‌کنند.»

کشورهای غربی همواره از حضور نيروهای سپاه قدس در سوريه، افغانستان و عراق سخن گفته‌اند اما ايران اين موضوع را رد می‌کند. با اين حال در موارد مختلفی، مقام‌های سپاه و شماری از نمايندگان مجلس حضور سپاه قدس در سوريه را تأييد کرده‌اند. سپاه قدس شاخه نظامی سپاه پاسداران ايران است.

وزارت خارجه پاکستان در واکنش به اين گزارش، ريچارد اولسون، سفير واشنگتن را احضار کرد و «نگرانی و اعتراض رسمی دولت اسلام‌آباد» نسبت به اين گزارش، از سوی سرتاج عزيز، مشاور نخست‌وزير پاکستان در امور خارجی و امنيت ملی به‌طور رسمی به ريچارد اولسون ابلاغ شد.

تسنيم اسلم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نيز با صدور بيانيه‌ای در اين‌باره گفت: «با وجود همکاری پاکستان با آمريکا، گزارش اخير پنتاگون، اتهام‌های بی‌اساسی مبنی بر وجود پناهگاه امن برای تروريست‌ها در اين کشور و استفاده از شبه‌نظاميان برای اقدام عليه هند و افغانستان، به اسلام‌آباد نسبت داده است.»

با اين حال تهران هنوز به اين گزارش وزارت دفاع آمريکا واکنشی نشان نداده است.