در طول هفته گذشته، بخش عمده‌ای از درختان۷۰ ساله باغ پسیان در خیابان ولی‌عصر تهران قطع شده‌اند.

baghe pesyan-1

خبرگزاری مهر گزارش داده که این اقدام در حالی صورت گفته است که از مهرماه امسال، مصوبه تغییر کاربری این باغ تاریخی در کمیسیون ماده پنج، اعتراضات گسترده‌ای به همراه داشته است.

در ماه‌های گذشته گزارش‌های دیگری از تخریب باغ‌های این منطقه تهران منتشر شده بود که تخریب باغ دو هزار و ۶۰۰ متر مربعی پسیان یکی از آن‌ها بود. شهریور ماه گذشته، کمیسیون ماده پنج، مصوبه تغییر کاربری این باغ به هتل ۱۷ طبقه را صادر کرد که بر اساس آن با قطع درختان باغ و ساخت برج در آن موافقت شد.

با اینکه خیابان ولی عصر تهران در سال ۹۰ ثبت ملی شده است، اما در سال ۹۱ در منطقه یک تهران، مجوز ساخت یک هتل ۱۷ طبقه در این باغ تاریخی با وسعت دو هزار و ۶۰۰ متر و ۱۰۰ اصله چنار قدیمی صادر شده است.

انتشار گزارش‌های اعتراضی در رسانه‌های ایران در زمینه قطع درختان این باغ، باعث موضع‌گیری نایب رییس شورای شهر تهران در مهرماه سال جاری شد و مرتضی طلایی، از صدور این پروانه انتقاد کرد و خواستار جلوگیری شهرداری از ساخت این هتل شد.

در اظهارات نایب رییس شورای شهر تهران آمده بود که کمیسیون ماده پنج درخواست ساخت هتل ۳۱ طبقه را به ۱۷ طبقه کاهش داده است، به شرطی که کمترین قطع اشجار در این ملک رخ دهدو این به معنای آن است که قطع درختان رسما پذیرفته شده است.

با وجود این اعتراض‌ها، مجتبی یزدانی، شهردار منطقه یک، روند صدور پروانه برای این ملک را بدون تخلف اعلام کرد. هرچند سازمان محیط زیست با تغییر کاربری باغ پسیان در خیابان ولیعصر به هتل ۱۷ طبقه مخالف بوده و این مصوبه را امضا نکرده است، اما سازمان میراث فرهنگی صورت‌جلسه‌ای را که در آن حکم تخریب باغ تاریخی پسیان و برج‌سازی به جای آن داده شده، امضا کرده است.

با وجود اعتراضات فعالان محیط زیست و مخالفت شورای شهر تهران، اکنون خبرگزاری مهر گزارش داده که درختان چنار این باغ تاریخی که بیش از ۷۰ سال عمر داشتند قطع شده‌‌اند و ریشه‌های درختان باقی‌مانده در حاشیه باغ نیز با توجه به تزریق سیمان برای انجام عملیات گودبرداری در خطر نابودی هستند.

تنها در سال ۹۲، ۷۵ اصله درخت چنار کهنسال با عمری بالای ۸۰ سال در حد فاصل چهارراه ولی‌عصر تا ميدان ولی‌عصر به‌دليل بی‌آبی ابتدا خشک و سپس قطع شدند. ارزش ريالی این ۷۵ درخت بيشتر از ۳۰ ميليارد تومان اعلام شده بود.

بر اساس آمار آخرين سرشماری درختان خيابان ولی‌عصر در اين حدفاصل در مجموع ۶۱۹ اصله درخت کهنسال چنار شامل ۳۵۴ اصله در سمت غربی خيابان و ۲۶۵ اصله در سمت شرقی خيابان بوده که با قطع‌ شدن ۷۵ اصله از آن‌ها، تعدادشان به ۵۴۴ اصله کاهش پيدا کرده بود.

سابقه کاشت چنارهای خيابان ولی‌عصر به سال ۱۳۱۸ می‌رسد.

در همین زمینه:

قطع ۷۵ چنار کهنسال در خیابان ولی‌عصر تهران

چنارهای خیابان ولی عصر ترمیم می‌شوند