در حالی که در بسیاری از کشورها تنبیه بدنی کودکان ممنوع اعلام شده است، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنانی از تنبیه بدنی کودک توسط پدر دفاع کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس روز چهارشنبه ۴ فوريه / ۱۵ بهمن در واتیکان از نقش پدر در خانواده سخن گفت و اظهار داشت: «پدرِ خوب کسی است که شکیبا و بخشنده باشد، اما او همچنین به شکلی قاطع و نه سست و احساساتی، مسائل را حل می‌کند.»

او که اغلب از روی متن آماده‌ای سخن می‌گوید، افزود: «یک بار در نشستی از پدری شنیدم که می‌گفت “من باید گاهی کمی فرزندانم را کتک بزنم اما هرگز به صورتشان نمی‌زنم تا تحقیر نشوند.” این نیکوست. این پدر نجابت دارد. او باید مجازات کند اما آن را به شکل درست انجام می‌دهد.»

این سخنان پاپ فرانسیس در ایتالیا نادیده گرفته شد اما روز جمعه ۶ فوریه / ۱۷ بهمن در کشورهای اروپایی، به‌ویژه در آلمان و بریتانیا نسبت به آن واکنش‌های منفی شدیدی نشان داده شد.

سخنانی «بسیار ناخوشایند»

مانوئلا شوِزیک، وزیر خانواده، جوانان، زنان و سالمندان آلمان از حزب سوسیال دمکرات این کشور، در گفت‌وگو با روزنامه «دی ‌ولت» گفت: «باید روشن سخن گفت. هیچ نوع کتک زدن کودک وجود ندارد که نیکو باشد. هرگونه خشونت علیه کودکان کاملاً غیرقابل قبول است.»

انجمن کمک به کودکان در آلمان رهبر کاتولیک‌های جهان را فراخواند تا هر چه سریع‌تر سخنان خود را تصحیح کند. این انجمن گفت: «پاپ به‌ویژه انسان است و همه انسان‌ها می‌توانند خطا کنند. با اعلام این‌که کتک زدن کودک، حتی به‌شکل ملایم آن، طبیعی است، او کاملاً اشتباه کرده است.»

پیتر ساندرس، بنیان‌گذار یک انجمن ضد پدوفیلی در بریتانیا و عضو کمیسیون جدید واتیکان برای حفاظت از کودکان به روزنامه «دیلی‌ تلگراف» گفت این سخنان پاپ «بسیار ناخوشایند» بود.

کمیته حمایت از کودکان سازمان ملل سال گذشته در گزارشی از کلیسای کاتولیک انتقاد کرد که هنوز مرز قانونی علیه تنبیه بدنی کودک تعیین نکرده است. این کمیته در گزارش خود نوشت: «کمیته به مقامات روحانی یادآور می‌شود که تمام اشکال خشونت علیه کودکان غیرقابل قبول است.»

پاپ فرانسیس پیش از این در ماه ژانویه، یک هفته پس از حمله تروریستی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو در فرانسه، سخنانی ایراد کرد که آن هم جنجال‌برانگیز بود. او در مورد این ترور، انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام و واکنش‌های خشنی که ابراز شد گفت: «اگر یک دوست بزرگ از مادر من بد بگوید، باید منتظر یک ضربه مشت باشد و این طبیعی است.»