این مقاله سعی دارد که با توجه به شرایط فعلی کاربر ایرانی، راه‌حلی امکان‌پذیر را برای دسترسی آزادانه‌تر به اینترنت در اختیار شما بگذارد.

filter_internetcafe2

برای هر کاربری که حتی یک بار از داخل ایران قصد اتصال به «شبکه جهانی» اینترنت را داشته باشد، اولین مساله‌ای که جلب توجه می‌کند وجود فیلترینگ است.

بسیاری از وب‌سایت‌های معروف خارج از ایران که «سیاسی» نیستند و یا در نظر اول به نظر نمی‌رسد که از نظر حکومت ایران مشکلی داشته باشند، غیر قابل دسترسی‌اند و با تایپ نشانی بسیاری از این وب‌سایت‌ها شما تنها به یک جا می‌رسید: «وب سایت پیوندها».

همین مساله باعث شده است که نبردی پایان‌ناپذیر بین کاربران و مقامات دولتی برای فیلترینگ بیشتر و دور زدن این فیلترینگ آغاز شود. از چندین سال پیش و ظهور فیلترشکن‌های ساده تا نرم‌افزارهای پیچیده‌تری مانند Tor و Psiphon، کاربران و حکومت تلاش کرده‌اند که هر بار یک قدم از دیگری پیشی بگیرند.

با توجه به روش‌های مختلفی که مقامات دولتی برای مسدود کردن ارتباط اینترنتی کاربران استفاده می‌کنند، نمی‌توان از کارایی هیچ روشی به صورت صد در صد اطمینان داشت اما با استفاده از بازخورد کاربرانی که در نقاط مختلف ایران از این روش‌ها استفاده خواهند کرد و با استفاده از تجربیات شما، این مقاله و مقالات بعدی به تدریج غنی‌تر خواهد شد.

فیلترشکن‌ها مبتنی بر وب

اولین نسل فیلترشکن‌هایی که معمولاً در خارج کشور و توسط رسانه‌ها برای کاربران داخل ایران آماده می‌شد، فیلترشکن‌های مبتنی بر وب بودند. کاری که این وب‌سایت‌های عموماً ساده انجام می‌دادند این بود که به عنوان واسطه نسخه‌ای از سایت فیلتر شده را لود کنند و این نسخه را برای شما بفرستند.

ساده بودن روند رمزگذاری و در عین حال آشکار بودن کل روند برای مسئولان کنترل ارتباطات در حکومت ایران، این امکان را فراهم می‌کرد که خیلی سریع این سیستم‌ها را از کار بیندازند.

یکی از ساده‌ترین این سیستم‌ها PhProxy است که بر اساس زبان برنامه‌نویسی PHP کار می‌کند و نحوه نصب نسبتاً ساده‌ای دارد. برای استفاده از این سیستم شما به یک سرور یا هاست در خارج از ایران نیاز دارید و بعد با آپلود کدی که از این نشانی دریافت می‌کنید، در یک پوشه و فولدر پنهانی، می‌توانید به صفحه‌ای مانند این برسید:

PHProxy

ممکن است برای کارکرد درست این راه‌حل نیازمند فعال کردن گزینه‌های مختلفی که در زیر صفحه لیست شده‌اند باشید و در عین حال این فیلترشکن به خوبی تمامی وب‌سایت‌ها (مثل فیس‌بوک) را باز نکند.

کسانی که با کامپیوتر آشنایی بیشتری دارند می‌توانند این روش را تست کنند و برای مصارف شخصی از آن استفاده کنند. توضیحات بیشتر درباره این نوع فیلترشکن را می‌توانید در وب‌سایت LifeHacker و به زبان انگلیسی بخوانید.

فیلترشکن‌های رایگان

درباره ابزارهای عبور از فیلترینگ پیش از این مطالب بسیاری منتشر شده است و رسانه‌های خارج از کشور از جمله رادیو زمانه نسخه‌ای از ابزار عبور از فیلتر سایفون ۳ را منتشر کرده‌اند.

نکته مهم برای تمامی کاربران استفاده از آخرین نسخه این نرم‌افزار است. این نرم‌افزارها به طور مداوم به روز می‌شوند و اگر چه ممکن است که یک نسخه قدیمی دیگر برای کاربران کارایی نداشته باشد اما آخرین نسخه منتشر شده معمولا قابل استفاده است.

به دلیل انبوه مطالب منتشر شده در این باره در اینجا تنها به ذکر نام و نشانی دانلود آخرین نسخه بعضی از ابزارها اکتفا می‌کنیم و کاربران می‌توانند اطلاعات بیشتری را با جستجو در محتوای فارسی وب بیابند.

سایفون ۳ –  آخرین نسخه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. همچنین شما می توانید برای دریافت آخرین ورژن سایفون به این نشانی ایمیل بزنید: zamaneh@psiphon3.com

فری گیت – را از اینجا دانلوود کنید.

تور – نرم‌افزار رمزگذاری و عبور از فیلترینگ تور را از اینجا دانلوود کنید.

هات اسپات شیلد – را از اینجا دانلوود کنید.

به دلیل استفاده انبوه کاربران از این سرویس‌ها مقامات حکومتی در ایران به صورت سازمان یافته، برای بی‌اثر کردن این ابزارها تلاش می‌کنند. گزارش کاربران حاکی از کارآمدی و ناکارآمدی برخی از این سرویس‌ها در نقاط مختلف ایران است.

فیلتر شکن‌های غیر رایگان

بسیاری از وب‌سایت‌های فارسی پر است از تبلیغات انواع و اقسام وی‌پی‌ان‌ها و فیلترشکن‌ها؛ عموماً با قیمتی نه چندان بالا و با تضمین کارایی مناسب. اما این وی‌پی‌ان‌ها از کجا می‌آیند و چرا در مقایسه با فروشندگان خارجی قیمت پایین‌تری دارند؟

اگر چه بسیاری از سرویس‌های وی‌پی‌ان‌ی که به صورت زیرزمینی در بازار ایران فروخته می‌شوند در حقیقت تنها فروش دوباره سرویس‌های خارجی است که به صورت عمده خریده شده‌اند اما در سال‌های گذاشته تردیدهایی درباره ارتباط بعضی از فروشندگان با نهادهای امنیتی مطرح شد.

چرا از فروشندگان داخلی وی‌پی‌ان خرید نکنم؟

از آنجایی که بااتصال به وی‌پی‌ان‌ تقریباً تمامی ترافیک اینترنتی شما از مجرای سرویس‌دهنده وی‌پی‌ان‌ عبور می‌کند، این سرویس‌دهنده بهتر از هر کسی می‌تواند بر روند اطلاعات شما و سایت‌هایی که به آن مراجعه کرده‌اید نظارت کند.

در این صورت اگر یک نهاد امنیتی به هر دلیلی یک سرویس وی‌پی‌ان‌ ارائه کند می‌تواند نظارت بهتری را بر روی کاربرانی که با اطمینان کامل به تمامی سایت‌های ممنوعه (که حالا دیگر فیلتر هم نیستند) سر می‌زنند داشته باشد. برای همین اگر به امنیت خود واقعاً اهمیت می‌دهید بهتر است که کارت اعتباری تهیه کنید و سرویس وی‌پی‌ان‌ خود را خود از سرویس‌دهنده‌های معتبر خارج از ایران بخرید. در این صورت نسبت به سرویس‌دهنده اصلی وی‌پی‌ان‌ خود اطمینان خواهید داشت.

ما که کارت اعتباری نداریم!

اگر چه برای هر مشکلی بر روی اینترنت صدها و بلکه هزاران محصول و راه حل وجود دارد اما کاربر ایرانی جز معدود کاربران کشورهایی است که همیشه خارج از دنیای اینترنت جهانی و محصولاتش زندگی می‌کند.

در جایی که کاربر آمریکایی یا اروپایی امکان سفارش محصول از وب‌سایت‌های مختلف را دارد، کاربر ایرانی به دلیل تحریم‌ها امکان استفاده از هیچ کارت اعتباری (credit card) بین‌المللی را ندارد.

در سال‌های گذشته این مشکل تا حدی و به صورت محدود حل شده است و کاربران ایرانی هم می‌توانند از راه‌هایی دسترسی به این کارت‌ها داشته باشند.

اگر چه کارت‌های اعتباری معتبر به دلیل مالکیت آمریکایی شرکت‌های صادرکننده‌شان نباید به کاربران ساکن ایران خدمتی را ارائه کنند اما به تازگی شرکت‌های محدودی در تهران و مراکز استان‌ها، با استفاده از بانک‌های واقع در کشورهای همسایه ایران مثل ارمنستان، امارات و ترکیه با درج آدرس واقع در این کشورها برای کاربران ایرانی کارت‌های اعتباری صادر می‌کنند.

بی‌تردید به دلیل شفاف نبودن این روند، امکان برای سودجویان نیز فراهم خواهد شد تا به با ترفندهای مختلف پول کاربر ایرانی را از دستش خارج کنند اما هنوز شرکت‌های قابل‌اعتمادی نیز وجود دارند که اقدام به صدور این کارت‌ها می‌کنند.

با اندکی جستجو در اینترنت، چک کردن نرخ‌ها و مراجع به بازارهای کامپیوتری در تهران و مراکز استان‌ها می‌توانید فروشندگان بسیاری را بیابید که این خدمات را ارائه می‌کنند. به دلیل روند نیمه پنهان این شرکت‌ها ما نمی‌توانیم هیچ فروشنده‌ای را توصیه یا رد کنیم.

برای امتحان می‌توانید در اولین خرید مبلغی حدود ۲۰ تا ۳۰ دلار آمریکا را بر روی کارت‌های Visa Card و یا Master Card (که دو نام معتبر سرویس دهنده کارت اعتباری هستند) را بخرید. شما برای خریدهای اینترنتی نیازی به کارت فیزیکی ندارید و فروشنده باید به شما یک شماره ۱۶ رقمی و یک تاریخ انقضا برای کارت به همراه نام روی کارت و نشانی مربوطه را تحویل دهد. تقریباً تمامی کارت‌ها دارای یک شماره سه رقمی CCV هستند که برای خرید به این شماره هم نیاز دارید.

در این مرحله شما دارای اطلاعات یک کارت اعتباری مجازی هستید و می‌توانید تا ۳۰ دلار آمریکا خرید کنید. این موفقیت بزرگی است و گوشه‌ای از در شبکه جهانی به روی شما باز شده است

وی‌پی‌ان‌ چگونه کار می‌کند (به زبان انگلیسی):

حالا کارت اعتباری ما آماده است اما مشکل فیلترینگ همچنان برقرار است. البته فرض بدیهی این است که کاربر برای خواندن همین مطلب هم از سیستم عبور از فیلترینگی استفاده کرده و این راه حل به‌صورت موقت در اختیار کاربر است.

چگونه کارایی وی‌پی‌ان را چک کنیم؟

برای خرید یک وی‌پی‌ان‌ تجاری ما نیازمند سرویسی هستیم که امکان تست را به ما بدهد و در صورت عدم کارایی بتوانیم بدون از دست دادن پولمان سرویس را کنسل کنیم.

لیست سرویس‌دهندگانی که در زیر می‌آید تنها نمونه‌ای از فروشندگان تجاری وی‌پی‌ان‌ است و ما نمی‌توانیم به طور جداگانه کارایی این سرویس‌ها را تضمین کنیم اما مطمئنیم که در میان راه‌حل‌های ارائه‌شده همیشه راهی برای شما برای دسترسی آزادانه به شبکه جهانی اینترنت وجود دارد.

 Strong VPN

قیمت خرید استرانگ حدود ۵ دلار در ماه و امکان کنسل کردن سرویس تا هفت روز بعد از خرید است. استرانگ دارای نرم‌افزار قابل نصب بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس و گوشی‌های موبایل اندروید و آیفون است.

TunnelBear

تونل‌بر، دارای نسخه رایگان و نسخه پولی حدود ۵ دلار در ماه برای استفاده در سه دستگاه است. می‌توانید ابتدا نسخه رایگان را تست کنید و در صورت کارآمدی نسخه پولی را سفارش دهید.

Hidemyass

هاید مای اس یکی از قدیمی‌ترین سرویس دهندهاست و قیمت خرید یک‌ساله حدود ۶ دلار در ماه  است. این سرویس امکان کنسل کردن حساب کاربری تا یک ماه بعد از خرید را دارد و می‌شود به این ترتیب کارآمدی آن را تست کرد.

PIA

پی آی ای را می توانید با حدود چهار دلار در ماه به مدت یک سال بخرید. با این قیمت، پنج کاربر به صورت همزمان می توانند از یک حساب کاربری یک ساله استفاده کنند. امکان کنسل کردن حساب تا هفت روز پس از خرید و در صورت عدم کارایی نیز هست.

  TorGuard

تورگارد را می‌توانید با قیمت حدود ده دلار در ماه برای ۵ کاربر همزمان، خریداری کنید. این سرویس، امکان کنسل کردن حساب کاربری در صورت عدم کارایی را نیز ارائه می‌دهد.

شما چه سرویسی را پیشنهاد می‌کنید؟

در نظرسنجی درباره سرویسی که برای دورزدن فیلترینگ استفاده می کنید شرکت کنید.


از تجربیات خود برای ما بنویسید و پرسش‌هاتان  را در بخش نظرات اضافه کنید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

آیا از سرویس Kerio استفاده می‌کنید؟ از تجربیات خود در استفاده از این سیستم برایمان بگویید.