سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تنفس هوای آلوده احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ در پژوهش جداگانه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که ذرات معلق در هوا و گرد و غبار نیز احتمال سکته مغزی را در بین افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند افزایش می‌دهد. نتیجه این پژوهش در نشریه «British Medical Journal» منتشر شده است.

برج میلاد در پس‌زمینه هوای آلوده تهران، زمستان گذشته
برج میلاد در پس‌زمینه هوای آلوده تهران، زمستان گذشته

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ میزان ابتلا به سکته مغزی در ۲۸ کشور آلوده جهان به ذرات گرد و غبار را بررسی کرده‌اند. در این کشور‌ها مجموعاً در اثر آلودگی هوا ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد ابتلا به سکته مغزی و مرگ در اثر این بیماری ثبت شده است.

افزایش آلودگی به منواکسید کربن در هوا احتمال ابتلا به سکته مغزی را ۱/۵ درصد افزایش می‌دهد.

آلودگی هوا با دی‌اکسید گوگرد ۱/۹ درصد و گرد و غبار معلق در فضا به میزان ۱/۱ درصد احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی هر سال دست‌کم هفت میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آلودگی هوا جانشان را از دست می‌دهند. کار‌شناسان این سازمان هوای آلوده را بزرگ‌ترین منبع خطر برای سلامت انسان ارزیابی کرده‌اند.

در بهمن ماه سال گذشته ریزگرد‌ها هوای اهواز را غیر قابل تنفس کرده بود. گزارش شده بود که میزان غلظت گرد و غبار در برخی شهرهای استان خوزستان به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی ایران، هوای تهران در سال ٩٣ تنها ١٣ روز پاک و ١٩٢ روز سالم بوده است.

روزنامه شرق پیش از این گزارش داده بود که در روزهای هوای آلوده، آمار ایست قلبی در تهران افزایش پیدا می‌کند.