بیست هشتم ماه مارس، روز شنبه، رادیو زمانه میزبان یک مهمانی نوروزی بود. این مهمانی که در کافه مضراب برگزار شد، محلی که به عنوان پاتوقی برای پیوند فرهنگ‌های مختلف در آمستردام شناخته می‌شود. در این جشن مهمانان هلندی که بیشترشان برای اولین بار بود که با نوروز و رسم و آیین‌های عیدانه ایرانیان آشنایی پیدا می‌کردند، به همراه گروهی از ایرانیان مقیم هلند حضور داشتند.

سهند صاحب‌دیوانی که از شناخته‌شده‌ترین قصه‌گوهای ایرانی-هلندی‌ست، مجری این برنامه بود. او مهمانان را با قصه‌‌خوانی و اجرای ترانه‌هایی از فرهنگ‌های مختلف به شوق آورد. هم‌چنین اجرای گروه موسقی سنتی «ترانه» مورد توجه و استقبال حاضرین قرار گرفت.

در آغاز رینیکه فان سانتن، مدیر اجرایی رادیو زمانه در نطق کوتاهی از رسم و آیین‌های نوروزی ایرانیان گفت و توضیح داد که یکی از جالب‌ترین رسم‌های نوروزی، سبزه گره زدن در روز سیزده‌به‌در است.

در ادامه، سهند صاحب‌دیوانی قصه‌‌‌ای خواند که به گفته خود او به واسطه پدرش از مادر مادربزرگش به او رسیده است. «قصه مار آتش‌نفس». او در آغاز گفت رسمی د رسنت کهن نوروز قصه‌خوانی‌است که مردم ایران از هزاران‌سال پیش تا به حال این آیین کهن را محفوظ نگه داشته‌اند.

فرجام سعیدی، که به عنوان خواننده ترانه‌های سبک راک در بین ایرانیان هلند شناخته شده است، دو ترانه جدید را در کنار ترانه‌های قدیمی خود اجرا کرد که با استقبال و تشویق مهمانان همراه بود. اجرای پرجوش و انرژی فرجام و گروهش پایان‌بخش برنامه‌های اولین مهمانی نوروزی رادیو زمانه در آمستردام بود.

گزارش تصویری:

گالری عکس از علی اسکندرزاده:

[tribulant_slideshow gallery_id=”207″]