آریانا سعید، از خوانندگان سبک موسیقی پاپ، زاده کابل است و حالا در لندن اقامت دارد. او با این که از کودکی افغانستان را ترک کرده اما می‌گوید همیشه با عشق به افغانستان و مردم آن فعالیت کرده است.

8509E237-F4A4-46B3-924E-886E9FC30D28_cx16_cy2_cw83_mw1024_s_n_r1

موضوع بسیاری از ترانه‌های او زن و آزادی است. آریانا سعید در گفت‌وگو با رادیو زمانه گفت مردم افغانستان بیش از دیگر مردم جهان به موسیقی و شادی نیاز دارند و او با وجود تهدیدهای زیادی که در داخل افغانستان به او شده هم‌چنان به افغانستان سفر می‌کند و در پیدا کردن و مطرح کردن استعدادهای جدید سهم خود را ادا می کند.

آریانا سعید در برنامه‌های موسیقی تلویزیون محلی طلوع به عنوان مجری و مربی ظاهر شده است و با مردم افغانستان به ویژه با نسل جوان آن ارتباط مستقیم دارد.

او می‌گوید «یک هفته بعد از قتل شهید فرخنده به دیدار پدر و مادر او رفتم. رویداد قتل فرخنده با این که قلب مرا شکست اما شروع تغییراتی در افغانستان شده است. این واقعه مردم را افغانستان بیدار کرد و آنها از طریق پخش خبر و ویدیو قتل فرخنده متوجه شدند که ظلمی از سر زنان افغانستان می‌گذرد.»

و در ادامه گفت و گو با ما می گوید: «سفرهای هنری طولانی مدت من به افغانستان بی‌خطر نبوده. وقتی در برنامه تلویزیونی مسابقه و انتخاب استعداد های جوان در داخل افغانستان مربی بودم، اسلام‌گرایان افراطی همه روزه در شبکه تلویزیونی خود درباره من برنامه تهیه می‌کردند و حتی فتوا داده بودند که هر کسی سر مرا ببرد به بهشت خواهد رفت.»

درباره فعالیت و شخصیت این سراینده موفق افغان از خود او بشنوید:

آریانا سعید می‌گوید پشتیبانی از استعداد های جوان بخش مهمی از فعالیت‌های اوست اما به شرط این که استعداد خداداد باشد. او از نوجوانی خود یاد می‌کند که وقتی تلاش داشت به عنوان سراینده برای خود راه و فضا باز کند به فرهاد دریا، خواننده نامی افغان مقیم آمریکا نامه نوشته و وقتی پاسخ این هنرمند را دریافت کرد چنان شاد شد که خاطره آن شادی در یاد او برای همیشه باقی مانده است.

او می‌گوید قتل فرخنده در کارهای هنری او تغییر خاصی به وجود نخواهد آورد زیرا او از سال‌ها پیش موضوع خشونت و بی‌عدالتی علیه زنان افغانستان را پیگیری کرده است. او از ویدیو کلیپ «مادر افغان» و «قهرمان» یاد می‌کند که در تشویق و قدردانی از زنان افغانستان تهیه کرده است. او در ترانه «مادر افغان» می‎‌سراید: غم و دلتنگی حق تو نیست، این را می‌دانم که روزی می‌رسد همه دنیا دستت را می‌بوسد. و در ترانه «قهرمان» می‌سراید:اگر دیو زمانه سر راهم نشسته، به زندانم نسازد، منم آزاده رسته. به قامت استوارم به افکارم بلندم». و در ترانه «بانوی آتش‌نشین» می‌سراید: «بانوی آتش نشینم، زخم ناسور زمینم، سوژه  سنگسار خلقم، ننگ عرفم، داغ دینم».

آماده‌سازی ترانه «بانوی آتش‌نشین» و تهیه ویدیوی کلیپ آن به طور تصادفی همزمان با قتل فرخنده انجام شده است. آریانا می‌گوید: «در افغانستان فرخنده‌های زیادی داشتیم اما با کمک تصاویری که از قتل فرخنده به دست همگان رسید توجه جهانی به این موضوع جلب شد.

ویدیو کلیپ ترانه «بانوی آتش‌نشین»:

ویدیو کلیپ ترانه «مادر افغان»:

ویدیو کلیپ ترانه «قهرمان»: