مقامات محلی می‌گویند در جنوب غربی نیجریه یک بیماری «مرموز» ۱۷ نفر را کشته است. مرگ آن‌ها به‌شکل ناگهانی بوده است.

Nigeria

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، کیود آکینماد، سخنگوی دولت ایالتی «اوندو» گفت: «یک بیماری مرموز از زمان ظهورش در شهر “اود آیرل” در آغاز هفته، جان ۱۷ نفر را گرفته است.» این شهر در ایالت «اوندو» واقع در جنوب غربی نیجریه قرار دارد.

علائم این بیماری مرموز عبارتند از سردرد، از دست دادن هوشیاری و وزن، اختلالات بینایی، و پس از آن مرگ در عرض ۲۴ ساعت.

به‌گفته سخنگوی دولت ایالتی «اوندو» آزمایش‌های انجام‌شده تاکنون نشان نداده‌اند که عامل این بیماری  ویروسی است و این بیماری شبیه به ابولا نیست.

ابولا نوعی تب ویروسی است که از آغاز سال ۲۰۱۴ به‌‌ویژه در سه کشور غرب آفریقا، لیبریا، سیرالئون و گینه، جان بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر را گرفت و نیجریه به‌طور کلی از آن به‌دور ماند.

سخنگوی دولت ایالتی «اوندو» گفت کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت نیجریه و ارگان‌های مربوطه دیگر، برای مبارزه با این بیماری به «اود آیرل» آمده‌اند.

او افزود: «چهار نفرِ نخست بین یکشنبه و دوشنبه به این بیماری مرموز مبتلا شدند و پس از ظهور علائم آن در عرض ۲۴ ساعت جان باختند.»

او در همین حال گفت به جز ۱۷ نفر کشته‌ای که ثبت شدند در ۷۲ ساعت اخیر مورد جدیدی در پیوند با این بیماری یافت نشده و هیچ فردی با این علائم بیماری بستری نشده است. همچنین در خارج از شهر نیز موردی پیدا نشده است.

در ژنو، سازمان بهداشت جهانی علائم توصیف‌شده این بیماری را تأیید کرد و افزود بر اساس اطلاعاتی که دارد ۱۴ نفر به آن مبتلا شده‌اند که ۱۲ يا ۱۳ نفرشان فوت کرده‌اند.

یک سخنگوی این نهاد وابسته به سازمان ملل گفته است نمونه مایعات بدن افراد مبتلا روز شنبه به بیمارستان دانشگاه لاگوس، بزرگترین شهر نیجریه فرستاده شده و پژوهشگران در حال تحقیق در مورد آن هستند.