مصطفی ناصری زنجانی، معاون حقوقی و امور مجلس وزير آموزش و پرورش، گفت نامه‌ درخواست عفو معلمان زندانی از سوی علی‌اصغر فانی، وزير آموزش و پرورش به قوه قضائيه ارسال شده است.

علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران از جمله بازداشت‌شدگان است. او در روز ۳۰ فروردین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران از جمله بازداشت‌شدگان است. او در روز ۳۰ فروردین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مصطفی ناصری زنجانی روز چهارشنبه ۶ خردادماه ضمن اعلام این خبر افزود وزير آموزش و پرورش و همکارانش در حال تلاش هستند که اقدامی در راستای آزادی معلمان انجام شود.

معلمان ایران در چند ماه اخیر بارها در شهرهای مختلف دست به تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت صنفی‌شان زده‌اند. آن‌ها خواستار افزایش دستمزد و بهبود وضعیت معیشتی خود هستند و می‌خواهند که حقوق‌شان با سایر کارمندان دولت هماهنگ شود.

با گسترش تجمع‌های اعتراضی معلمان، در این مدت شماری از فعالان صنفی معلمان به نام‌های اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، مسعود زینال‌زاده، مجتبی قریشیان، مهدی بهلولی و همچنین خانواده معلم زندانی رسول بداقی مورد تهدید قرار گرفته یا احضار شدند. علی‌اکبر باغانی، نايب رئيس کانون صنفی معلمان ايران روز دوشنبه ۴ خرداد دستگیر شد و علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران نیز روز یکشنبه ۳۰ فروردین توسط مأموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. معلمان ديگری همچون رسول بداقی از سال ۸۵ به دليل فعاليت‌های صنفی زندانی شده‌اند.

مصطفی ناصری زنجانی در مورد بازداشت فعالان صنفی معلمان گفت آن‌ها از سال‌های قبل حکم داشته‌اند و در حال حاضر حکم‌شان اجرا شده اما به‌گفته او قوه قضائیه این معلمان را در شرایطی که تجمع‌های اعتراضی در حال برگزاری بود نمی‌بایست دستگیر می‌کرد تا فضا متشنج نشود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزير آموزش و پرورش خطاب به معلمان معترض گفت وزارت آموزش و پرورش در حد توان خود در تلاش است تا فرق ميان حقوق معلمان و ساير کارمندان از بين برود.

او با بیان این‌که معلمان «امکانات و محدوديت‌های کل کشور» را در نظر بگیرند، گفت: «گاهی بيش از اين کشش نيست.»