چهار نفر از شهروندان مهاباد که در اعتراضات اخیر این شهر در پیوند با مرگ مشکوک فریناز خسروی و به آتش کشیدن هتل تارای این شهر بازداشت شده بودند، از اداره اطلاعات ارومیه به زندان مهاباد منتقل شدند.

mahabad tara hotel 2

به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، کامبیز چکانی، انور بدری، رحمان خوش‌کلام و یونس ملاک، یک روز پس از اعتراضات در شهر مهاباد، بازداشت و به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بودند.

هرانا، دلیل اصلی بازداشت این افراد را انتشار اخبار و خبررسانی در جریان اعتراضات مهاباد عنوان کرده است.

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۲ خردادماه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که یک گروه را در پیوند با رویدادهای هتل تارای شهر مهاباد که به درگیری مردم با نیروی انتظامی منجر شد، بازداشت کرده است.

بیشتر بخوانید: «دستگیری یک گروه در ارتباط با رویدادهای مهاباد»

بنا بر برخی گزارش‌ها ۶۰ تا ۱۵۰ نفر در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنان آزاد و برخی هنوز در بازداشت هستند.

تاکنون از سوى مسئولان قضایى و امنیتی ایران درباره تعداد، سرنوشت و وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر مهاباد اطلاع‌رسانى رسمى انجام نشده است.

روز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری، فریناز خسروانی، دختر ٢۶ ساله مهابادی که لیسانس کامپیوتر و از کارمندان هتل تارا در این شهر بود، خود را از طبقە چهارم این هتل به پایین پرت کرد و کشته شد.

انتشار خبر مرگ این دختر جوان در شبکه‌های اجتماعی موجی از نارضایتی و اعتراض شهروندان مهابادی و کاربران این شبکه‌ها را در پی داشت. گفته می‌شد فردی که موجب مرگ فریناز خسروانی شده از مسئولان امنیتی در مهاباد بوده و قصد تجاوز به او را داشته است. این در حالی است که مسئولان انتظامی و قضائی جمهوری اسلامی این موضوع را رد می‌کنند.

در واکنش به این حادثه عصر روز پنج‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه شماری از شهروندان مهابادی دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی مسئولان به حادثه مرگ فریناز خسروانی شدند. این تجمع به صورت مسالمت‌آمیز آغاز شد، اما با حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و نظامی به خشونت کشیده شد.

در همین زمینه:

پیوند مرگ‌های مشکوک زنان با سیاست

«در اعتراضات اخیر مهاباد حدود ۱۵۰ نفر دستگیر شده‌اند»

معاون اجتماعی نیروی انتظامی: متهم پرونده مهاباد به جرم خود اعتراف کرد