هیات مدیره نظام پرستاری استان‌های یزد و خراسان رضوی به اخراج چهار پرستار بیمارستان امیراعلم تهران که در تجمعات صنفی شرکت کرده بودند، اعتراض کردند.

nurses

به گزارش سلامت‌نیوز، حکم اخراج این چهار پرستار از سوی هیأت بدوی تخلفات اداری علوم پزشکی تهران صادر شده است.

چراغی و قاسمی زرنوشه، عضو هیات مدیره نظام پرستاری تهران و از اعضای خانه پرستار تهران دو تن از پرستارانی هستند که اخراج شده‌اند. نام دو تن دیگر اعلام نشده است.

هیات مدیره نظام پرستاری استان یزد صدور حکم اخراج این چهار پرستار را «ظالمانه» نامیده و آن را محکوم کرده است.

هیات مدیره نظام پرستاری استان یزد افزوده: «اگر حضور در تجمعات اعتراضی صرفاً صنفی باید منجر به حکم اخراج شود پس مسئولین وزارت بهداشت که با بی‌تدبیری، قانون‌گریزی و اقدامات نسنجیده و کار‌شناسی نشده باعث چنین نارضایتی‌هایی شده‌اند مستحق چه حکمی هستند؟»

سازمان نظام پرستاری مشهد نیز اخراج چهار تن از پرستاران بیمارستان امیراعلم را که به یک دستورالعمل وزارت بهداشت اعتراض داشته‌اند، محکوم کرده است.

پرستاران می‌گویند این دستورالعمل به طور «غیرقانونی» جایگزین قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری، قانون ارتقای بهره‌وری و قانون مشاغل سخت و زیان آور شده است.

قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاران در تیر سال ۱۳۸۶ از سوی مجلس ایران تصویب شد و قرار بود در عرض شش ماه آیین‌نامه این قانون توسط وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان رفاه پرستاری تهیه شود اما تاکنون این قانون به دلیل آنچه که «کمبود اعتبار وزارت بهداشت» نامیده می‌شود، اجرا نشده است.

وزارت بهداشت به جای اجرای این قانون، دستورالعمل «پرداخت مبتنی بر عملکرد» را به اجرا گذاشته که باعث اعتراض شماری از پرستاران در تهران و برخی شهرهای دیگر نیز شده است.

پرستاران معترض این طرح را «ناعادلانه و غیر منصفانه» می‌دانند و می‌گویند: «بسیاری از افرادی که فعالیت نسبتاً کمتری نسبت به پرستاران داشته‌اند مبالغ هنگفتی دریافت کرد‌ه‌اند و از سویی دیگر برخی از پرستاران حتی کارانه چند هزار تومانی خود را نیز دریافت نکردند.»

به گفته محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار مدیران و رؤسای بیمارستان‌ها به جای حمایت از پرستاران تجمع‌کننده با «زبان تحقیر و توهین و تهدید به اخراج با پرستاران صحبت کرده‌اند به ‌طوری که حتی مدیر یکی از همین بیمارستان‌ها به پرستاران خود اعلام کرده که نیروهای خدمات نیز می‌توانند کار شما پرستاران را انجام دهند.»

در حالی که ایران با کمبود ۸۰ هزار پرستار در بخش خدمات درمانی روبه‌روست، سالانه بیش از ۱۰۰۰ پرستار ایرانی به دلیل موقعیت بهتر برای شغل پرستاری به کشورهای ترکیه، حاشیه خلیج فارس و کانادا مهاجرت می‌کنند.