روز ۲۶ ژوئن / ۶ تیر پلیس استانبول با گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و آب فشارقوی به رژه افتخار همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، میان‌جنسی‌ها و تراجنسیتی حمله کرد. دست‌کم ۱۹ نفر از کنشگرانی که در این رژه شرکت کرده بودند دستگیر شدند.

Turkey istanbul gay pride march 2016 LGBT
حمله پلیس به رژه دگرباشان جنسی

هفته گذشته نیز پلیس استانبول به رژه افتخار تراجنیستی‌های این شهر حمله کرد و کنشگران را دستگیر کرد.

شهرداری منطقه «بی‌اوغلو» استانبول پیش از برگزاری این رژه‌ها، آن‌ها را ممنوع اعلام کرده بود. این شهرداری گفته بود که برای حفظ امنیت، هر نوع رژه دگرباشان جنسی ممنوع است.

اما خود کنشگران دگرباش جنسی می‌گویند که این اقدام شهرداری ربطی به موضوع امنیت ندارد و مربوط به ماه رمضان است. آنها می‌گویند تنها پلیس  و گروه‌های مذهبی هستند که امنیت دگرباشان را به خطر می‌اندازد.

شهردار منطقه از حزب حاکم «عدالت و توسعه» است و مذهبی‌ها و ملی‌گراهای نزدیک به این حزب برگزاری رژه دگرباشان جنسی در ماه رمضان را خلاف شئونات مذهبی می‌دانند.

Iranbul Pride 2013 LGBT
رژه دگرباشان جنسی در سال ۲۰۱۲ در میدان تقسیم استانبول

کنشگران گروه‌های مختلف دگرباش جنسی در خیابان استقلال جمع شده بودند. آنها قصد رژه رفتن نداشتند اما مایل بودند که بیانیه‌ای را بخوانند که پلیس به آن‌ها با گاز اشک‌آور حمله کرد و آن‌ها را دستگیر کرد.

دو قانون‌گذار پارلمان اروپا  از کشور آلمان هم که برای حمایت از گروه‌های دگرباش جنسی به محل آمده بودند، توسط پلیس استانبول دستگیر شدند و سپاس آزاد شدند. یکی از آنها به خبرنگاران گفت که خشونتی که پلیس استانبول به کنشگران نشان می‌دهد کاملا از حد خارج شده است.

دستگیری دو عضو پارلمان اروپا از کشور آلمان را که برای حمایت از کنشگران دگرباش در محل حاضر شده بودند، ببینید:

گروه «کائوس آل جی» در بیانیه‌ای نوشته است که هفته گذشته این گروه و کمیته برگزاری جشن افتخار در استانبول به دفتر شهرداری نامه نوشته است و خواسته است که به‌جای رژه تجمع برگزار کنند. شهرداری درخواست این گروه از دگرباشان جنسی را رد کرده است و گفته است مسائل امنیتی مطرح است.

این در حالی است که حق تجمع در قانون اساسی ترکیه به‌عنوان یک حق دموکراتیک تضمین شده است.

سال ۲۰۱۵ هم پلیس استانبول به رژه دگرباشان جنسی در این کشور حمله کرد. این دومین سال است که پس از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در شهرداری، دگرباشان جنسی از رژه رفتن منع می‌شوند.