ترکیه و اسرائیل توافقنامه‌ای را به امضا می‌رسانند که بر اساس آن روابط دو کشور بار دیگر گسترش خواهد یافت. نخست‌وزیران اسرائیل و ترکیه این توافقنامه را بسیار مهم قلمداد کرده‌اند.

کشتی «ماوی مرمره» ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰ در بندر استانبول
کشتی «ماوی مرمره» ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰ در بندر استانبول

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه دوشنبه ۲۷ ژوئن / ۷ تیر اعلام کرد که بر اساس توافقنامه جدید دو کشور، اسرائیل مبلغ ۲۰ میلیون دلار (۱۸ میلیون یورو) خسارت به خانواده‌های ۱۰ تن از فعالان حقوق بشر ترکیه خواهد پرداخت. این ۱۰ نفر در سال ۲۰۱۰ با کشتی کمک‌های انسانی به غزه می‌بردند که توسط مأموران اسرائیلی کشته شدند.

به‌گفته ییلدیریم توافقنامه اسرائیل و ترکیه سه‌شنبه ۲۸ ژوئن / ۸ تیر امضا خواهد شد.

نخست‌وزیر ترکیه توافقنامه دو کشور را «گامی مهم» در راه عادی‌سازی روابط دو کشور پس از شش سال خواند و افزود دو کشور «در کوتاهترین زمان ممکن» سفیران خود را مبادله خواهند کرد.

روابط ترکیه و اسرائیل از ماه مه ۲۰۱۰ که اسرائیل کشتی «ماوی مرمره» حامل کمک‌های انسانی فعالان حقوق بشر ترکیه برای مردم غزه را با خشونت متوقف کرد، تیره شد. اسرائیل در سال ۲۰۱۳ از ترکیه پوزش خواست اما در سال بعد از آن تنش میان دو کشور با حمله نظامی اسرائیل به غزه باز هم تشدید شد.

بینالی ییلدیریم همچنین اعلام کرد که ترکیه در روز جمعه آینده از بندر مرسین، واقع در جنوب این کشور برای فلسطینی‌ها در نوار غزه تحت محاصره اسرائیل، «بیش از ۱۰ هزار تُن کمک انسان‌دوستانه» به بندر اسرائیلی اشدود ارسال خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز دوشنبه ۲۷ ژوئن / ۷ تیر در دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در رم گفت توافق اسرائیل و ترکیه تأثیرات «عظیمی» بر اقتصاد اسرائیل خواهد گذاشت.

او گفت: «من فکر می‌کنم این گام مهمی در عادی‌سازی روابط دو کشور خواهد بود.»

چند روز پیش روزنامه «حریت» ترکیه در گزارشی گفته بود که ترکیه و اسرائیل می‌خواهند در جهت عادی‌سازی مناسبات خود گام بردارند.