فرماندار ایالت کالیفرنیا در آمریکا، جری برون، طرح برداشتن مالیات فروش محصولات بهداشتی زنان را وتو کرد. موضوع برداشتن مالیات از نوار بهداشتی و محصولات مشابه، مدت‌هاست که به یک موضوع جهانی تبدیل شده است.

tampon-luxury-tax

مالیات تامپون یا نواربهداشتی، در حالی بر این محصولات تعیین شده که استفاده از این محصولات یک نیاز اولیه و ضروری برای زنان به حساب می‌آید. در بسیاری از نقاط جهان از جمله برخی از ایالت‌های آمریکا بر این محصولات مالیات فروش تعیین شده است، در حالی که ضروریات زندگی مثل غذا و دارو از مالیات معاف هستند.

مدافعان طرح حذف مالیات از نوار بهداشتی، معتقدند که این محصول یک محصول لوکس نیست و به همین دلیل مالیات بر آن غیرعادلانه است.

حالا ایالت کالیفرنیا با وتوی این طرح دلیل مخالفت خود را نگرانی‌های مالی اعلام کرده و گفته که تصویب هر یک از این طرح‌ها به مطالبه یک معافیت مالیاتی تازه می‌انجامد یا معافیت‌های مالیاتی موجود را گسترش می‌دهد.

فرماندار کالیفرنیا پیش‌تر طرح‌های مشابه را هم رد کرده بود: مثلا معافیت مالیاتی پوشک بچه را و گفته بود که معافیت مالیاتی پوشک، به کاهش ۳۰۰ میلیون دلاری بودجه سالانه منجر خواهد شد.

اما کریستینا گارسیا که این طرح را ارائه کرده، وتوی این طرح را به باد انتقاد گرفته و گفته که تا زمانی که این طرح تصویب شود، به مبارزه ادامه خواهد داد.

آیا قانونی برای تعیین مالیات بر محصولات بهداشتی زنانه وجود دارد؟

بسیاری از ایالت‌های آمریکا قانونی با عنوان قانون مالیات بر نوار بهداشتی ندارند، اما این محصول را از مالیات‌‌های قانونی خارج نکرد‌ه‌اند.

میزان مالیات بر نوار بهداشتی به طور متوسط ۶.۲۵ درصد است اما در برخی از ایالت‌ها مانند شیکاگو به ۱۰.۲۵ درصد می‌رسد.

چرا این موضوع برجسته و حساس شده؟

موضوع مالیات بر نواربهداشتی حالا یک موضوع جهانی است چون شبکه‌های اجتماعی با ایجاد کمپین‌هایی «مثل تامپو‌ها را آزاد کنید(#FreeTheTampons) یا «خوشحال از عادت ماهانه» (#HappyToBleed) موضوع را به افکار عمومی کشانده‌اند.

protest_in_paris__tampon
اعتراض زنان در پاریس به مالیات نوار بهداشتی

سال ۲۰۱۵ یک زن لندنی بدون استفاده از تامپین یا نواربهداشتی در مارتن شرکت کرد تا توجه‌ها را به موضوع برانگیزد.

همان سال، دونالد ترامپ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، به یک مجری شبکه فاکس نیوز به نام مگان کلی گفته بود که «هر زمانی از بدنش خون خارج می‌شود». هش‌تگ «عادت‌ماهانه توهین نیست» (#PeriodsAreNotAnInsult.)به دنبال این اظهارنظر او ایجاد شد.

باراک اوباما هم با گفتن اینکه نمی‌داند چرا برای تامپون و نوار بهداشتی به عنوان کالای لوکس در برخی از ایالت‌ها مالیات تعیین شده، درباره این موضوع اظهارنظر کرده است.

کدام ایالت ها مالیات بر نواربهداشتی می‌گیرند؟

تنها ۱۳ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا مالیات بر محصولات بهداشتی زنان ندارند. مینه سوتا، مریلند، ماساچوست، نیوجرسی و پنسیلوانیا روی محصولات بهداشتی زنانه مالیات ندارند.

اورگون، مونتانا، زلاور، نیو همپشایر و آلاسکا اصلا مالیات بر فروش ندارند.

ایلینویز، نیویورک و کنکتیکت امسال مالیات را از روی این محصولات برداشته‌اند.

در سال ۲۰۱۶، ۱۵ ایالت آمریکا اقدام به حذف مالیات محصولات بهداشتی زنانه کردند یا آن را به بحث گذاشتند.

اگر مالیات نوار بهداشتی حذف شود، چقدر به سود مصرف‌کننده خواهد بود؟

سال گذشته، زنان آمریکایی ۳.۱ میلیارد دلار برای تامپون و نواربهداشتی هزینه کرده‌اند. هر زن به طور متوسط در فاصله ۱۲ تا ۵۰ سالگی مصرف کننده این محصولات است و در آمریکا هر بسته ۳۶ تایی حدود ۷ دلار قیمت دارد.

تخمین زده می‌شود که با حدف مالیات بر فروش محصولات بهداشتی زنان، مشتریان ۱۰ میلیون دلار در سال صرفه‌جویی کنند.

کدام کشورها مالیات بر فروش نواربهداشتی را برداشته‌اند؟

جولای گذشته، کانادا مالیات محصولات بهداشتی زنان را حدف کرد. طومارهای آنلاین در کشورهایی مانند بریتانیا، ایرلند اسپانیا و هلند برای حذف این نوع مالیات امضا شده و فرانسه هم به دنبال اعتراض‌ها، مالیات محصولات بهداشتی زنانه را از ۲۰ درصد به ۵.۵ درصد کاهش داده است.

در استرالیا هم کارزاری برای حذف مالیات ۱۰درصدی کالاها و خدمات در جریان است اما دولت این کشور تصمیم گرفته که مالیات بر محصولات بهداشتی زنانه را همچنان حفظ کند.