کنفدراسيون فوتبال آسيا از چگونگی برگزاری رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آسيا خبر داد.

به گزارش تارنمای کنفدراسيون فوتبال آسيا، تيم ملی فوتبال ايران از دور دوم وارد اين رقابت‌ها خواهد شد.

در اين مسابقات ۴۳ کشور آسيايی حضور دارند که برای به‌دست آوردن يکی از چهار يا پنج سهميه اين قاره و رفتن به جام جهانی برزيل در مرحله‌های مختلف به ميدان خواهند رفت.

سيدهای اين رقابت‌ها بر اساس عملکرد تيم‌های آسيايی در دوره پيشين مسابقات مقدماتی جام جهانی تعيين می‌شوند.

بر اين اساس کشورها در سيدهای يک تا ۴۳ قرار می‌گيرند و رقابت‌ها در شش مرحله در نوامبر سال ۲۰۱۳ به پايان می‌رسد.

با اين حساب تيم ملی فوتبال ايران در رده هفتم سيدبندی آسيا قرار گرفته است و بايد از دور دوم اين مسابقات وارد ميدان شود.

تيم ملی ايران در دوره گذشته مسابقات فوتبال انتخابی جام جهانی آفريقای جنوبی در مرحله پايانی با امارات، كره جنوبی، كره شمالی و عربستان سعودی هم‌گروه شد که در انتها چهارم شد و به جام جهانی راه نيافت.

اين تيم اکنون در رده هفتم سيدبندی آسيا قرار گرفته و بايد از دور دوم وارد مسابقات شود. ژاپن، کره جنوبی، استراليا، کره شمالی، بحرين و عربستان سعودی در سيدهای نخست تا ششم آسيا قرار دارند.

در دور اول ۱۶ تيم رده پايين‌تر در روزهای ۲۹ ژوئن و ۳ ژوئيه ۲۰۱۱ (هشت و ۱۲ تير ۱۳۹۰) بازی پلی‌آف رفت و برگشت برگزار می‌کنند.

هشت تيم صعودکننده به ۲۲ تيم رده‌های ۶ تا ۲۷ اضافه می‌شوند تا در مرحله دوم به دو گروه ۱۵ تيمی تقسيم شوند و پلی‌آف رفت و برگشت ديگری برگزار کنند.

تيم ملی فوتبال ايران از تيم‌هايی است که بايد در روزهای ۲۳ و ۲۸ ژوئيه ۲۰۱۱ (يک و شش مردادماه ۱۳۹۰) در دو بازی تعيين‌کننده رفت و برگشت بازی کند و در صورت موفقيت به مرحله سوم برود.
 

۱۵ برنده اين مرحله به پنج تيم رده بالای سيدبندی می‌پيوندند و در مرحله سوم در پنج گروه چهار تيمی ديدار می‌کنند تا دو تيم از هر گروه بالا بيايند.

در مرحله چهارم ۱۰ تيم صعود کرده در دو گروه پنج تيمی تقسيم می‌شوند. دو تيم برتر هر گروه به جام جهانی برزيل راه خواهند يافت و تيم‌های سوم در بازی پلی‌آف مقابل هم قرار خواهند گرفت تا نماينده آسيا برای ديدار با نماينده يک قاره ديگر مشخص شود.

قرعه کشی مرحله اول و دوم رقابت‌ها روز ۳۰ مارس ۲۰۱۱ (۱۰ فروردين ۱۳۹۰) در کنفدراسيون فوتبال آسيا برگزار می‌شود.

تيم ملی فوتبال ايران تا کنون در تاريخ خود موفق شده است سه بار در سال‌های ۱۹۷۸ (آرژانتين)، ۱۹۹۸ (فرانسه) و ۲۰۰۶ (آلمان) به جام جهانی فوتبال راه يابد.

در جام جهانی ۱۹۷۸ ايران با تيم‌های هلند، اسکاتلند و پرو هم‌گروه شد؛ در سال ۱۹۹۸ با تيم‌های آلمان، يوگوسلاوی و آمريکا؛ و در جام جهانی ۲۰۰۶ با پرتغال، مکزيک و آنگولا که در هيچ دوره نتوانست به مرحله بعدی صعود کند.

از شگفتی‌های سه حضور تيم ملی فوتبال ايران در جام‌های جهانی می‌توان به تساوی يک بر يک با اسکاتلند در جام جهانی آرژانتين و پيروزی دو بر يک اين تيم بر آمريکا در جام جهانی فرانسه اشاره کرد.