رئیس سازمان تامین اجتماعی میگوید که به برآورد او “بیش از ۷۰ درصد کودکان کار از اتباع خارجی هستند”. وی در توضیح فعالیت‌های سازمان تحت مسئولیت خود اعلام کرد که این سازمان ۲۶۴۰ کودک کار را تحت پوشش قرار داده است.

کودک افغان در حین کار. (عکس: آرشیو)

کودکان کار پناهنده که رئیس سازمان تامین اجتماعی آن‌ها را دو سوم کودکان کار ایران برآورد می‌کند، عمدتا کودکان افغان هستند که به دلیل نداشتن اجازه اقامت والدینشان در ایران از امکان تحصیل محرومند و  غیرقانونی بودن و فقر خانواده سبب شده این کودکان یا در خیابان‌های شهرها به مشاغل کاذب بپردازند و یا در کارگاه‌های اطراف شهرها با کمترین دستمزد و در شرایط غیرانسانی بکار گرفته ‌شوند.

گرچه آماری از کودکان کار در ایران وجود ندارد اما مسلم است ۲۶۴۰ کودک کار  که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی‌اند درصد بسیار ناچیزی از کودکان کار ایران را تشکیل می‌دهند.

نتایج سرشماری سال ۷۵ حاکی است که بیش از نیم میلیون از شاغلان کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند. اما کار کودکان اغلب به ثبت نمی‌رسد و  علاوه بر کودکانی که در کارگاه‌ها در بدترین شرایط به کار می‌پردازند، تعداد زیادی کودک در خیابان‌ها به گدایی و کارهای کاذب مشغولند.

جامعه‌شناسان و نهادهای حمایت از کودکان کار تعداد آن‌ها را بیش از یک میلیون برآورد می‌کنند.

در همین زمینه: