تيم ملی فوتبال ايران در گام نخست خود در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزيل در برابر مالديو بازی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، قرعه‌کشی مرحله مقدماتی مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴ برزيل در منطقه آسيا انجام شد.

اين مسابقات ابتدا با برگزاری دور اول آغاز می‌شود که برندگان بازی‌های حذفی به دور دوم صعود خواهند کرد.

بر اساس اين قرعه‌کشی و سيد‌بندی تيم‌های آسيايی، تيم ملی فوتبال ايران که در رده هفتم سيدبندی آسيا قرار گرفته است در دور دوم به مصاف مالديو خواهد رفت.

کنفدراسيون فوتبال آسيا روز سوم فروردين‌ماه جاری از چگونگی برگزاری رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آسيا خبر داده بود.

در دور اول ۱۶ تيم رده پايين‌تر سيدبندی آسيا در روزهای ۲۹ ژوئن و ۳ ژوئيه ۲۰۱۱ (هشت و ۱۲ تير ۱۳۹۰) بازی پلی‌آف رفت و برگشت برگزار می‌کنند.

هشت تيم صعودکننده به ۲۲ تيم رده‌های ۶ تا ۲۷ اضافه می‌شوند تا در مرحله دوم به دو گروه ۱۵ تيمی تقسيم شوند و پلی‌آف رفت و برگشت ديگری برگزار کنند.

تيم ملی فوتبال ايران از تيم‌هايی است که بايد در روزهای ۲۳ و ۲۸ ژوئيه ۲۰۱۱ (يک و شش مردادماه ۱۳۹۰) در دو بازی تعيين‌کننده رفت و برگشت با مالديو بازی کند و در صورت موفقيت به مرحله سوم برود.
 

دو تيم ايران و مالديو پيش از اين در ديدارهای مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه نيز با يکديگر روبه‌رو شده‌ بودند. در آن ديدار پرگل، تيم ملی فوتبال ايران ۱۷ بر صفر مالديو را شکست داد.

پس از ديدارهای دور دوم، ۱۵ تيم راه يافته به دور سوم همراه با کره‌جنوبی، کره شمالی، استراليا، ژاپن و بحرين، به‌عنوان پنج تيم برتر آسيا که از پيش مشخص شده‌اند، پنج گروه چهار تيمی را تشکيل می‌دهند که رقابت‌های‌شان از دوم سپتامبر ۲۰۱۱ (۱۱ شهريور ۹۰) آغاز و تا ۲۹ فوريه ۲۰۱۲ (۱۰ اسفند ۹۰) ادامه خواهد داشت.

در پايان مرحله سوم، دو تيم اول هر گروه راهی مرحله چهارم مسابقات خواهند شد.

در مرحله چهارم ۱۰ تيم راه‌يافته به اين مرحله، در دو گروه پنج تيمی از سوم ژوئن ۲۰۱۲ (۱۳ خرداد ۹۱) تا ۱۸ ژوئن ۲۰۱۳ (۲۸ خرداد ۹۲) به رقابت می‌پردازند که سرانجام دو تيم اول هر گروه راهی جام جهانی ۲۰۱۴ می‌شوند.

تيم‌های سوم دو گروه نيز ديدار پلی‌آف را برگزار خواهند کرد.

تيم ملی فوتبال ايران پس از ناکامی در جام ملت‌های آسيا و کنار کشيدن افشين قطبی سرمربی اين تيم همچنان بدون سرمربی است.

فدراسيون فوتبال ايران پس از مذاکره با چند مربی اعلام کرده است که کارلوس کوئيروش، سرمربی تيم ملی فوتبال پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ که سابقه هدايت تيم رئال مادريد را در کارنامه خود دارد، فردا شب (پنج‌شنبه) برای انجام مذاکرات نهايی و امضای قرارداد به تهران سفر می‌کند.

کارلوس کوئيروش و فاتح تريم از ترکيه، دو گزينه اصلی هدايت تيم ملی ايران بودند که در نهايت فدراسيون فوتبال ايران به دليل شرايط مناسب‌تر کوئيروش، او را به‌عنوان گزينه نهايی هدايت تيم ملی انتخاب کرد.

در صورت توافق نهايی، کوئيروش تا جام جهانی ۲۰۱۴ با فدراسيون فوتبال ايران قرارداد خواهد بست. گفته می شود رقم دريافتی اين مربی و دستياران‌اش سالانه دو ميليون يورو خواهد بود.

کارلوس کوئيروش پيش از اين نيز به ايران آمده بود اما پس از بازگشت از اين کشور در نامه‌ای به علی کفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال ايران، اعلام کرد که خانواده‌اش نمی‌خواهد در خارج از پرتغال زندگی کند.