سرانجام با توافق فدراسيون فوتبال ايران با کارلوس کيروش، سرمربی سابق تيم ملی پرتغال، وی سرمربی تيم ملی ايران شد.

به گزارش تارنمای رسمی فدراسيون فوتبال ايران، کارلوس کيروش پس از دو دور مذاکره با مسئولان فوتبال ايران با عقد قرارداد سه سال و نيم و توافق کامل با فدراسيون فوتبال، هدايت تيم ملی ايران را بر عهده گرفت.

کارلوس کيروش، پنجاه و يکمين سرمربی تاريخ تيم ملی فوتبال ايران و پانزدهمين سرمربی خارجی آن است. پيش از وی سه مربی از کرواسی، دو مربی برزيلی، دو مربی مجارستانی، يک مربی انگليسی، يک مربی آلمانی، يک مربی از بوسنی، يک مربی ايرلندی، يک مربی از اتريش، يکی مربی از شوروی و يک مربی مجارستانی در سال‌های مختلف سرمربی تيم ملی ايران بوده‌اند.

کارلوس کيروش در دو دوره دستيار آلکس فرگوسن سرمربی نامی منچستر يونايتد، و دو دوره سرمربی تيم ملی پرتغال بوده‌است و اين تيم را در جام جهانی ۲۰۱۰ رهبری کرد. او پيش از آن موفق به راه‌يابی به جام جهانی ۲۰۰۲ با تيم ملی آفريقای جنوبی شده بود.

وی همچنين در فصل ۲۰۰۳ – ۲۰۰۴ سرمربی تيم فوتبال رئال مادريد بود که دوران ناموفقی برای وی به‌شمار می‌رود.

کارلوس کيروش بر اساس قرارداد با فدراسيون فوتبال ايران تا پايان جام جهانی ۲۰۱۴ برزيل سرمربی تيم ملی اين کشور خواهد بود.

در مذاکرات امروز با اين مربی مطرح پرتغالی که در دفتر سازمان تربيت بدنی ايران صورت گرفت، علی سعيدلو، رئيس سازمان تربيت بدنی، علی کفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال، مهدی محمد نبی، دبيرکل فدراسيون و مهدی تاج، نايب رئيس اول فدراسيون حضور داشتند.

علی کفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال ايران در مورد عقد اين قرارداد گفت: «کيروش در مرحله اول به ما نه گفت ولی ما ديديم که “نه” او قوی نيست. او تمايل داشت به ايران بيايد ولی ابهاماتی داشت که آن را برطرف کرديم و در نهايت او پذيرفت که با ما قرارداد ببندد.»

وی در مورد اين‌که چرا با وجود مخالفت کيروش در دور اول مذاکرات، وی برای هدايت تيم فوتبال ايران موافقت کرد، گفت: «مربيانی که در سطح بالا قرار دارند پيشنهادهای مختلفی دارند. کيروش هم پيشنهادات بهتری داشت. او به ايران آمد، از امکانات ما بازديد کرد و متوجه شد که می تواند با ما کار کند.»

در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ نخستين دور مذاکرات فدراسيون فوتبال ايران با کارلوس کيروش انجام شد اما اين مربی شامگاه ۲۵ بهمن با ارسال نمابری خبر داد که به دليل «مسائل شخصی و کاملأ غير فوتبالی» نمی‌تواند سرمربی‌گری تيم ملی ايران را برعهده گيرد.
 

برخی منابع آگاه فدراسيون فوتبال ايران گفته‌اند رقم دستمزد کارلوس کيروش چهار ميليون دلار است و او قرار است سالانه يک ميليون و ۲۰۰ هزار دلار دستمزد بگيرد که در صورت صعود تيم ملی ايران به جام جهانی ۲۰۱۴ برزيل در مجموع ۴۰۰ هزار دلار پاداش دريافت کند.

از سوی ديگر اعلام شد که عليرضا منصوريان دستيار افشين قطبی، سرمربی پيشين ايران به عنوان دستيار کيروش تا يک ماه آينده که هنوز قرارداد دارد، در تيم ملی همکاری خواهد کرد.

پس از پايان قرارداد وی اين کيروش است که در مورد ادامه همکاری با منصوريان تصميم‌گيری خواهد کرد.
همچنين عباس ترابيان، رئيس کميته بين‌الملل فدراسيون فوتبال ايران به‌طور موقت سرپرست تيم ملی فوتبال ايران شد.

کيروش در نخستين نشست مطبوعاتی خود پس از پذيرش سرمربی‌گری تيم ملی ايران گفت: «دوست دارم به مسائل واقع‌بينانه نگاه کنم. می‌خواهم بگويم رسيدن به هدف کار راحتی نيست ولی با توجه به شور و اشتياقی که مردم ايران به فوتبال دارند و استعداد بالای بازيکنان‌شان، می‌توانيم موفق شويم.»

وی در اين نشست دستياران خود را آنتونی سيموئز، که در تيم ملی پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ در کنار کيروش بود، مک درموت که در انگليس، آمريکا و امارات نيز کار کرده و دن گاسپارت مربی دروازه‌بانان که در آفريقای جنوبی، آمريکا، ژاپن و تيم ملی پرتغال فعاليت کرده، معرفی کرد.

پيش از کيروش، افشين قطبی سرمربی تيم ملی فوتبال ايران بود که با ناکامی اين تيم در پانزدهمين دوره جام ملت‌های آسيا از اين سمت کناره‌گيری کرد.