پس از آنکه یک ماهیگیر ایرانی از سوی نیروهای مرزبانی عربستان کشته شد، فعالیت کشتی‌های ماهیگیری استان بوشهر متوقف شده‌است.

ماهیگیران بوشهری – عکس آرشیوی

گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) دوشنبه، ۲۹ خرداد با اعلام این خبر از قول یک ماهیگیر بوشهری نوشت که «پیش از این به دلایلی همچون نامساعد بودن وضعیت جوی و مواج بودن دریا فعالیت کشتی‌های ماهیگیری در محدوده آب‌های خلیج فارس متوقف شده بود ولی این اولین باری است تردد کشتی‌های ماهیگیری به دلایلی دیگری متوقف می‌شود.»

شنبه ۲۷ خرداد گارد ساحلی عربستان سعودی به سوی دو قایق ماهی‌گیری در آب‌های خلیج‌فارس آتش گشود. در این حادثه یک صیاد ایرانی در اثر اصابت گلوله به کمرش جان خود را از دست داد.

وزارت خارجه و وزارت کشور ایران این حادثه را «غیرانسانی» خواندند و محکوم کردند و وعده پیگیری آن را دادند.

نیروهای مرزبانی دولت عربستان مدعی شده‌اند که صیادان ایرانی از مرزهای آبی تعیین‌شده بین دو کشور عبور کرده‌بودند.

ماهیگیران ایرانی اما می‌گویند که برای یافتن صید مناسب مجبور به تردد در آب‌های بین‌المللی و فاصله‌گرفتن از ساحل هستند. تیراندازی گارد ساحلی عربستان به صیادان ایرانی رویدادی «بی‌سابقه» توصیف شده‌است.

بنابر گزارش ایلنا، در پی کشته‌شدن صیادان بوشهری در درگیری با مرزبانی عربستان فعالیت کشتی‌های ماهیگیری حتی در محدوده‌ آب‌های ساحلی نیز متوقف شده است.

زمان آغاز به کار دوباره ماهیگیران در بوشهر هنوز مشخص نشده است.

در روزهای گذشته رابطه عربستان سعودی و ایران بحرانی‌تر شده است. عربستان سعودی و متحدانش روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده‌اند و از قطر خواسته‌اند در روابطش با ایران تجدید نظر کند.

در حمله ۱۷ خرداد گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی نیز، سپاه پاسداران و نهادهای اطلاعاتی هم‌صدا با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و وزارت خارجه ایران، عربستان سعودی را متهم کردند که از گروه‌های سنی مسلح از جمله از داعش برای حمله به ایران حمایت می‌کند. ریاض اما هرگونه مشارکت در این حملات را تکذیب کرده است.

ایران  عربستان سعودی یکدیگر را متهم می‌کنند که ثبات خاورمیانه را به خطر انداخته‌اند.  جنگ سوریه، عراق و یمن، جنگ نیابتی بین این دو کشور تلقی می‌شود.

مرداد سال گذشته دو صیاد ایرانی، یک پدر و پسر در آب‌های خلیج فارس مفقود شدند. مقامات ایرانی احتمال داده بودند که گارد ساحلی عربستان آن‌ها را بازداشت کرده است.

امروز نیز خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع عربستانی گزارش داده که نیروی دریایی این کشور قایقی مملو از اسلحه را در میدان نفتی مرجان عربستان توقیف کرده‌است. هنوز مشخص نیست این سلاح‌ها از سوی چه کسانی و برای چه کسانی ارسال شده‌اند.


در همین زمینه