محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون قضائی مجلس گفته است که نمایندگان عضو این کمیسیون به‌شکل شفاهی از قوه قضائیه خواسته‌اند که تا زمان تصویب طرح ١٧٠ نماینده برای جرایم مواد مخدر در مجلس، اعدام افرادی که نقش کلیدی در قاچاق مواد مخدر نداشته و حکم اعدام گرفته‌اند، متوقف شود.

عکس از آرشیو

روزنامه شرق ضمن اعلام این خبر به‌نقل از محمد کاظمی و محمدعلی پورمختار، عضو دیگرِ کمیسیون قضائی مجلس نوشته است که طرح ١٧٠ نماینده برای ساماندهی قانون مبارزه با مواد مخدر رأی بالایی در مجلس به‌دست خواهد آورد.

کاظمی گفته است زندگی افرادی که در صورت تصویب این طرح دیگر با حکم اعدام مواجه نخواهند بود در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و به همین دلیل کمیسیون قضائی به طور شفاهی از قوه قضائیه خواسته است که احکام اعدام را فعلاً متوقف کند.

پیش از این نیز بارها اعلام شده بود که طرح لغو مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر در مجلس ایران همچنان در دستور کار است. همچنین درخواست نمایندگان از قوه قضائیه که تا زمان رأی‌گیری درباره این طرح، از اعدام محکومان جرایم مربوط به مواد مخدر خودداری شود نیز منتشر شده بود.

اکنون محمدعلی پورمختار به روزنامه شرق گفته است که تا بررسی نهایی، این طرح «باید کمی چکش‌کاری شود».

یک‌فوریت این طرح با عنوان «طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» آذرماه سال گذشته به تصویب نمایندگان مجلس رسید اما این طرح همچنان در پیچ و خم نقدها و مخالفان آن و کمیسیون قضائی مجلس دهم در رفت‌وآمد است.

به‌گفته پورمختار بیشتر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با این طرح با کلیات آن موافق‌اند اما نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق مخالف‌اند و نگران آن هستند که سطح قاچاق به‌دنبال تخفیف تنبیه افزایش یابد.

دو عضو کمیسیون قضائی مجلس می‌گویند باید بر سر تعیین میزان مواد مخدر برای اجرای حکم اعدام توافق شود.

گفته می‌شود دست‌کم پنج هزار زندانی در ایران به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر در صف اعدام قرار دارند.

روز دوشنبه سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که قوه قضائیه جمهوری اسلامی در نیمه اول سال ۲۰۱۷، دست کم ۲۳۹ حکم اعدام را به اجرا گذاشته است.

در چند روز اخیر نیز بیش از ۱۰ زندانی در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

بیشتر بخوانید: