مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده که صبح دوشنبه ۲۸ اسفند زلزله‌ای به بزرگی ۵ ریشتر بندر ریگ در شهرستان گناوه را لرزاند. پس‌لرزه‌های متعدد در گناوه و دشتستان مردم را وحشت‌زده و نگران کرده است.

یکی از خیابان‌های بندر ریگ در شهرستان گناوه (عکس: آرشیو)

دوشنبه ۲۸ اسفند  ساعت ۸ صبح در ۲۹ کیلومتری بندر ریگ در عمق ۱۱ کیلومتری زمین زلزله‌ای به بزرگای ۵ ریشتر اتفاق افتاد.

مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده که این زمین‌لرزه در ۳۰ کیلومتری بندر گناوه و ۳۳ کیلومتری شبانکاره روی داده است.

موقعیت جغرافیایی این زمین‌لرزه در طول جغرافیایی ۵۰.۷۹ و عرض جغرافیایی ۲۹.۷۱ به ثبت رسیده است.

پس‌لرزه‌های متعدد زلزله دوشنبه ۲۸ اسفند در گناوه و دشتستان از ۳ ریشتر فراتر نرفته‌اند. با این‌حال مردم وحشت‌زده و نگران‌اند.

مصطفوی مرتضوی سخنگوی سازمان امداد و نجات به رسانه‌های داخلی گفته است ۵ تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده اعزام شده. تاکنون خسارات جانی گزارش نشده است.

جمعیت هلال احمر استان  بوشهر در گفت‌‌وگو  اعلام کرده که مرکز زمین‌لرزه ۵ ریشتری ۲۸ اسفند در کوه‌ها قرار دارد و به همین جهت پیش‌بینی می‌شود که سطح تخریب گسترده نباشد.

در آذر سال جاری نیز شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در اثر زلزله لرزیدند. بزرگی زلزله در شهرهای دیر و بنک و ریز ۴.۹ و تعداد مصدومان ۱۲ نفر گزارش شده بود.

۲۰ فروردین ۱۳۹۲ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین شهرستان دشتی در استان بوشهر را لرزاند. در زمین‌لرزه سال ۹۲ بوشهر، کانون زلزله در شهر شُنبه و در ۹۰ کیلومتری بندر بوشهر قرار داشت. سطح تخریب زلزله سال ۹۲ بسیار وسیع بود و بیش از ۱۰ هزار نفر خسارت دیدند. در آن زمان مسئولان اعلام کردند که به نیروگاه اتمی بوشهر آسیب ندیده است.