فرانسه از اتحادیه اروپا خواست برای جلوگیری از دخالت ایران در جنگ داخلی سوریه و برای محدود کردن برنامه موشکی سپاه تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای علیه این کشور وضع کند. فرانسه می‌گوید اعمال این تحریم‌های تازه برای متقاعد ساختن رئیس جمهور آمریکا به پایبندی به توافق هسته‌ای ضروری‌ست. حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی در پیامی برای آنگلا مرکل خواهان تداوم «رویکرد سازنده آلمان» در اجرای کامل برجام و «مقابله با زیاده‌خواهی نامشروع» در این مسیر شده است.

۵ مارس ۲۰۱۸/ ۱۴ اسفند ۹۶: دیدار ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی در تهران

در حاشیه برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین خبرگزاری رویترز  از پیشنهاد بریتانیا، فرانسه و آلمان برای تحریم برنامه موشکی سپاه و اعمال فشار بر ایران به دلیل دخالتش در سوریه پرده برداشته بود. بر اساس این گزارش، پیشنهاد تحریم‌های تازه در اختیار پایتخت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته. دوشنبه ‍۱۹ مارس/ ۲۸ اسفند ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت:

«ما مصمم هستیم که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم، اما ما می‌بایست نسبت به برنامه موشک‌های بالستیک و نقش چالش برانگیزی که ایران در خاورمیانه ایفا می‌کند نیز احساس مسئولیت کنیم.»

بر اساس سندی که رویترز ارائه داده، سه قدرت اروپایی، ایران را متهم کرده‌اند که موشک‌های بالستیک را در اختیار انصارالله یمن و شبه‌نظامیان شیعه در سوریه قرار داده و آن‌ها را به فن‌آوری لازم برای تولید این موشک‌ها نیز مجهز کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به درخواست فرانسه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران، اظهارات ایو لودریان را «غیر قابل درک» و بعد از سفر او به تهران «عجیب و غیر منطقی» توصیف کرده.

ژان ایو لودریان دو هفته قبل به ایران سفر کرده بود با این هدف که در گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی زمینه‌های دیدار امانوئل مکرون از تهران را فراهم بیاورد. رئیس جمهور فرانسه خواهان دیدار و گفت‌وگو با رهبر جمهوری اسلامی درباره برنامه موشکی ایران شده است. پیش از آنکه رئیس جمهور آمریکا نظر نهایی خود درباره برجام را ۱۲ مه اعلام کند، مکرون و ترامپ با یکدیگر در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

حسن روحانی در پیام تبریکی که دوشنبه ۱۹ مارس/۲۸ اسفند به مناسبت چهارمین دور انتصاب آنگلا مرکل به عنوان صدراعظم جمهوری فدرال آلمان برای او فرستاده، خواهان تداوم «رویکرد سازنده آلمان» در اجرای کامل برجام و «مقابله با زیاده‌خواهی نامشروع» در این مسیر شده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در حاشیه برگزاری یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرده بود که خروج آمریکا از برجام به معنای پایان توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است.

بیشتر بخوانید: