میشل عون، رئیس جمهوری لبنان پس از نشست مشترک پنج‌شنبه ۲۴ مه / ۳ خرداد با نمایندگان پارلمان، سعد حریری را به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان معرفی کرد. در این کشور بر اساس قانون، پست نخست‌وزیری به مسلمانان سنی می‌رسد و حریری نیز در میان آن‌ها بیشترین بخت را داشت. با در نظر گرفتن موفقیت حزب‌الله شیعه و متحدانش در انتخابات پارلمانی اخیر، حریری باید دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد. حزب‌الله سهم بیشتر و پست‌های مهم‌تری در کابینه ائتلافی می‌خواهد.

سعد حریری بار دیگر نخست‌وزیر لبنان شد
سعد حریری بار دیگر نخست‌وزیر لبنان شد

به‌گزارش رویترز، سعد حریری که از سوی غرب حمایت می‌شود به‌رغم از دست دادن بیش از یک سوم آراء خود در انتخابات پارلمانی ۶ مه / ۱۶ اردیبهشت نخست‌وزیر لبنان شد.

حریری با کسب موافقت ۱۱۱ نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان، رسماً از سوی میشل عون، رئیس جمهور لبنان مکلف به تشکیل کابینه جدید شد.

دولت ائتلافی جدید لبنان می‌بایست بازتاب‌دهنده تقویت موقعیت سیاسی حزب‌الله و متحدانش باشد. این گروه‌ها که ایران هم از آن‌ها حمایت می‌کند در انتخابات پارلمانی لبنان دست‌کم ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را به‌دست آوردند.

تمام رهبران سیاسی لبنان خواستار تشکیل سریع دولت جدید شده‌اند که هدف آن احیای وضعیت راکد اقتصادی و مقابله با بدهی‌های عمومی غیرقابل تحمل خواهد بود.

با این حال دولت جدید باید بین منافع کلیه احزاب اصلی رقیب در لبنان تعادلی ایجاد کند.  ممکن است به انجام رساندن این وظیفه مدتی به درازا بکشد.

به‌گفته یک مقام‌ بلندپایه شیعه، حزب‌الله لبنان که از سوی آمریکا به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، قصد دارد سه پست در کابینه دولت ائتلافی را به‌دست آورد و این یعنی افزایش دو وزیر در میان ۳۰ وزیر کابینه جدید.

حزب‌الله که تا امروز تنها پست‌های حاشیه‌ای در کابینه داشته در پی به‌دست آوردن وزارتخانه‌های مهم‌تری در کابینه جدید است.

حزب‌الله همچنین معتقد است که یک پست کابینه باید به یکی از متحدان سنی‌اش که کرسی‌های جنبش آینده حریری را تصاحب کرده‌اند، تعلق گیرد.

حزب «نیروهای لبنانی» که به‌شدت مخالف حزب‌الله است و در انتخابات پارلمانی آراء خود را تقریباً دو برابر کرد و شمار نمایندگانش به ۱۵ نفر رسید نیز به دنبال بخش بزرگی از پست‌های کابینه جدید است.

نبیه بری، سیاستمدار ۸۰ ساله شیعه لبنانی، رهبر جنبش امل و از متحدان حزب‌الله چهارشنبه ۲۳ مه / ۲ خرداد برای ششمین بار پیاپی، با ۹۸ رأی به عنوان رئیس پارلمان لبنان انتخاب شد. ایلی الفرزلی، نماینده مسیحی و متحد دیگر حزب‌الله نیز به‌عنوان معاون نبیه بری انتخاب شد. به این ترتیب پارلمان لبنان باز هم گرایش بیشتری به سمت حزب‌الله پیدا کرد.

سعد حریری که پیش از این نیز دو دور نخست‌وزیر لبنان بود در نوامبر ۲۰۱۷ به‌شکلی غافلگیرکننده در حالی که در عربستان سعودی به‌سر می‌برد از سمت خود استعفا داد و مقامات لبنانی ریاض را متهم کردند که حریری را مجبور به استعفا کرده است. حریری نفوذ روزافزون حزب‌الله و از طریق آن، ایران را دلیل استعفای خود اعلام کرده بود. او پس از مدتی استعفای خود را پس گرفت و به لبنان بازگشت.

بیشتر بخوانید: