نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان می‌گوید هیچ کس مایل نیست که پس از انتخابات اخیر این کشور تشکیل دولت ائتلافی با تأخیر روبه‌رو شود، از این رو او به سعد حریری، نخست‌وزیر برگزیده‌ یک ماه فرصت داد تا دولت خود را تشکیل دهد.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان (راست) و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان
نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان (راست) و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان

به گزارش روزنامه المستقبل، نبیه بری دوشنبه ۲۸ مه / ۷ خرداد گفت: «هیچ کس علاقه‌ای به تأخیر در شکل‌گیری دولت یا پیچیده‌سازی تشکیل آن ندارد.»

بدین ترتیب سعد حریری که پنج‌شنبه گذشته، ۲۴ مه / ۳ خرداد، توسط میشل عون، رئیس جمهوری لبنان به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شد، از امروز دوشنبه مذاکرات خود را برای تشکیل دولت ائتلافی آغاز می‌کند.

حریری با کسب موافقت ۱۱۱ نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان، رسماً از سوی میشل عون مکلف به تشکیل کابینه جدید شده بود. بر اساس نظام سیاسی لبنان که تحت تأثیر فرقه‌گرایی در این کشور قرار دارد، یک فرد سنی‌مذهب می‌بایست مقام نخست‌وزیر این کشور را احراز کند.

پیش از این نیز تمام رهبران سیاسی لبنان خواستار تشکیل سریع دولت جدید شده بودند که هدف آن احیای وضعیت راکد اقتصادی و مقابله با بدهی‌های عمومی غیرقابل تحمل است.

انتخابات پارلمانی لبنان با ۵۸۲ نامزد در ۷۷ فهرست انتخاباتی ۶ مه / ۱۶ اردیبهشت در این کشور برگزار شد. حزب‌الله لبنان که از سوی ایران حمایت می‌شود و متحدانش توانستند در این انتخابات ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان لبنان را به‌دست آورند. این در حالی است که در انتخابات قبلی در سال ۲۰۰۹، ائتلاف ۱۴ مارس به‌رهبری سعد حریری و مورد حمایت عربستان سعودی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده بود.

در انتخابات اخیر، حزب «المستقبل» به رهبری سعد حریری، ۲۱ کرسی به دست آورد. به این ترتیب این حزب در این انتخابات حدود یک سوم کرسی‌های خود را از دست داد اما سعد حریری موقعیت خود را حفظ کرد و همچنان نخست‌وزیر لبنان باقی ماند.

دولت جدید باید بین منافع کلیه احزاب اصلی رقیب در لبنان تعادلی ایجاد کند. ممکن است به انجام رساندن این وظیفه مدتی به درازا بکشد.

پیش از این یک مقام‌ بلندپایه شیعه گفته بود که حزب‌الله لبنان قصد دارد سه پست در کابینه دولت ائتلافی را به‌دست آورد و این یعنی افزایش دو وزیر در میان ۳۰ وزیر کابینه جدید.

حزب‌الله که تا امروز تنها پست‌های حاشیه‌ای در کابینه داشته در پی به‌دست آوردن وزارتخانه‌های مهم‌تری در کابینه جدید است.

حزب‌الله همچنین معتقد است که یک پست کابینه باید به یکی از متحدان سنی‌اش که کرسی‌های جنبش آینده حریری را تصاحب کرده‌اند، تعلق گیرد.

حزب «نیروهای لبنانی» که به‌شدت مخالف حزب‌الله است و در انتخابات پارلمانی آراء خود را تقریباً دو برابر کرد و شمار نمایندگانش به ۱۵ نفر رسید نیز به دنبال بخش بزرگی از پست‌های کابینه جدید است.

بیشتر بخوانید: