برخی از نمایندگان مجلس ایران در کمیسیون حقوقی و قضایی طرحی برای اختیاری کردن خدمت سربازی برای پسران و دختران تهیه کرده‌اند. بر اساس این طرح، پسرانی که تمایلی برای رفتن به سربازی نداشته باشد می‌توانند با پرداخت سه برابر مبلغی که دولت برای یک سرباز هزینه می‌کند، کارت معافیت خود را تحویل بگیرند. همچنین بر این اساس برای دختران هم خدمت سربازی در نظر گرفته شده است.

طرح سربازی اختیاری دختران در حالی مطرح شده که مشخص نیست دختران چگونه به خدمت سربازی اعزام خواهند شد. برخی از مراجع تقلید با خدمت سربازی دختران مخالفت کرده‌اند و گفته می‌شود که سربازی رفتن دختران منوط به تایید رهبر جمهوری اسلامی است.

طیبه سیاووشی، عضو فراکسیون زنان و از اعضای فراکسیون حقوقی، قضایی مجلس با تاکید بر اینکه هنوز ابعاد این طرح مشخص نشده گفته قرار نیست دختران در خدمت سربازی اسلحه به دست بگیرند. به گفته او این طرح هنوز در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و اطلاع دقیقی از آن در دست نیست.

به گفته سیاوشی، قرار نیست دختران در بخش نظامی حضور داشته باشند و برای عملیات نظامی آماده شوند و از دختران در مسائل آموزشی و بهداشتی و همچنین رویکرد نرم افزاری استفاده خواهد شد.

پی‌نوشت

ستاد کل نیروهای مسلح ایران: برنامه‌ای برای سربازی دختران نداریم