مجتبا یوسفی‌پور – از روز جمعه ۲۴ فوریه ۲۰۱۲، نمایش عمومی فیلم “خانه امن” ساخته دنیل اسپینوزا در سینماهای اروپا آغاز شد. در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی این فیلم.

“خانه امن” از ۱۰ فوریه در سینماهای آمریکا به نمایش عمومی درآمد و در دو هفته نخست با فروشی حدود ۸۰ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم جدول اکران سینماهای آمریکا شد.

“خانه امن” یک اکشن جنایی است که داستان آن در آفریقای جنوبی اتفاق می‌افتد. توبین فراست با بازی دنزل واشنگتن یک مأمور سابق سازمان سیا (CIA ) است که اکنون به یک جاسوس چندجانبه بین‌المللی تبدیل شده است. او توسط مأموران سازمان سیا (CIA ) دستگیر و به خانه امنی در کیپ‌تاون انتقال می‌یابد. مسئولیت نگهداری از این خانه با مت وستون با بازی رایان رینولدز است.

یک گروه که به دنبال فراست هستند به خانه امن حمله می‌کنند و همه را می‌کشند. فراست و وستون، تنها کسانی هستند که از این سوءقصد جان سالم به‌در می‌برند. آنها مجبور می‌شوند با هم فرار کنند. و وستون هم تا زمان یافتن خانه‌ امن دیگری، ناگزیر حفاظت از فراست را بر عهده می‌گیرد.
 

“خانه امن” را دانیل اسپینوزا فیلمساز جوان سوئدی بر اساس فیلمنامه‌ای از دیوید گاگن‌هایم کارگردانی کرده است. اسپینوزا از پدر و مادری شیلیایی‌تبار‌زاده شده است. والدین او در سال ۱۹۷۶ برای فرار از حکومت پینوشه به سوئد مهاجرت کردند. این چهارمین فیلم بلند اسپینوزاست. او در سال ۲۰۱۰ فیلم بلند “پول آسان” را در سوئد ساخت که با استقبال خوب منتقدان و تماشاگران روبرو شد و توانست به صدر جدول فروش سینما‌ها راه یابد. بعد از نمایش فیلم در جشنواره فیلم برلین، موفقیت فیلم توجه هاروی وینستن را برای خرید حقوق پخش فیلم در آمریکا جلب کرد و قرار است نسخه آمریکایی این فیلم نیز ساخته شود. این موفقیت‌ها راه را برای اسپینوزا گشود و سرانجام نخستین فیلمش را در هالیوود جلوی دوربین برد. البته به گفته او هنگامی که پیشنهاد ساخت این فیلم به وی داده شد، سه کارگردان دیگر نیز برای کارگردانی این پروژه در نظر گرفته شده بودند. اما او به شرطی ساخت فیلم را قبول کرد که بتواند آن‌گونه که دوست دارد آن را کارگردانی کند.
 

او برای آنکه فیلمش حال و هوای معمول دیگر فیلم‌های اکشن هالیوودی را نداشته باشد تصمیم گرفت کمی بر خلاف جریان رایج حرکت کند. برای همین از الیویر اشنایدر فرانسوی دعوت کرد که صحنه‌های درگیری و زد و خورد فیلم را طراحی کند. همچنین برای فیلمبرداری صحنه‌های اتوموبیل‌رانی فیلم، به جای استفاده از روش پرده سبز، تصمیم گرفت بیش از ۴۰ بدل‌کار خبره را به کار بگیرد و نماهای مورد نظرش را سر صحنه فیلمبرداری کند.
 

از دیگر نکات فیلم که شاید برای مخاطبان ایرانی جالب باشد موسیقی متن آن است که توسط رامین جوادی آهنگساز ایرانی/آلمانی‌تبار ساخته شده است. او آهنگسازی است که پیش‌تر برای آثاری چون “مرد آهنی” و یا مجموعه تلویزیونی “فرار از زندان” نیز موسیقی متن ساخته و نامزد جایزه گرمی هم شده بود.
 

فیلم‌سازی در هالیوود این موقعیت را برای اسپینوزا فراهم کرد که با تعدادی از شناخته‌شده‌ترین ستارگان سینمای آمریکا کار کند. او نقش اصلی فیلم را به دنزل واشنگتن سپرد. واشنگتن همچنین یکی از تهیه‌کنندگان فیلم نیز هست. اسپینوزا در ارتباط با کار با او می‌گوید: “دنزل یک استاد است. او سخت‌تر از هر بازیگر دیگری که تا حالا دیده‌ام کار می‌کند. خیلی کامل است و من هیچوقت فکر نمی‌کردم اینطور کار کند. از‌‌ همان روزهای اول تحقیقاتش را شروع می‌کند و قبل از آغاز فیلمبرداری چندین ماه بر روی نقش‌اش کار می‌کند. بازیگر جالبی است، وقتی سر صحنه می‌آید دیگر مهم نیست در چه موقعیتی قرار می‌گیرد، همیشه همانند شخصیتی که بازی می‌کند عکس‌العمل نشان می‌دهد. این برای یک کارگردان موقعیت‌های زیادی ایجاد می‌کند، چرا که دیگر مهم نیست که او را در چه موقعیتی قرار می‌دهید، بلکه همیشه یک عکس‌العمل واقعی از او می‌گیرید.”
 

دنزل واشنگتن در این فیلم نقش یک مأمور سابق سازمان سیا (CIA ) را بازی می‌کند؛ یک مأمور کاملاً حرفه‌ای که امروز به مهره‌ای خطرناک و مزاحم تبدیل شده است. واشنگتن ۵۷ ساله در بسیاری از صحنه‌های اکشن فیلم بدون استفاده از بدل‌کار بازی کرده است و حتی در یکی از این صحنه‌ها به طور اتفاقی ضربه‌ای به چشمش وارد شد و آن را کبود کرد. او در ارتباط با بازی در این فیلم و این صحنه‌ها می‌گوید: “ما این شانس را داشتیم که تعدادی از بهترین مربیان ورزش‌های رزمی را در اختیار داشته باشیم. چند باری صحنه‌ها را با آن‌ها تمرین می‌کردیم و از آن‌ها خیلی چیز‌ها یاد گرفتم و توانستم به خوبی خودم را آماده کنم.”

او در ارتباط با چگونگی رسیدن به شخصیت فراست و بازی آن می‌‌گوید: “این شخصیت به مرور پرورش پیدا کرد. ما حدود پنج ماه در یک اتاق کار کردیم و با مصالحی که در دست داشتیم بازی کردیم. چه کار باید بکنیم؟ آیا اگر این شخصیت این‌کار را بکند احمقانه به نظر نمی‌رسد؟ آیا انجام این کار زیاده‌روی نیست؟ و چیزهایی از این دست. سعی کردیم صادقانه پرداختش کنیم.”
 

رایان رینولدز در این فیلم نقش مقابل واشنگتن را بازی کرده است: یک مأمور تازه‌کار و بی‌تجربه که در موقعیت دشواری قرار می‌گیرد. رینولدز تجربه همبازی شدن با دنزل واشنگتن را به این شکل توصیف می‌کند: “دنزل بسیار مجذوب‌کننده است. واقعاً آدم جالبی است برای کار کردن. بسیار در کارش خوب است و آدم همیشه از دیدن او متعجب می‌شود. خیلی منظم و با شخصیت است و فکر می‌کنم این یکی از دلایل موفقیت طولانی‌مدت او در این حرفه بوده است. خیلی به کارش توجه می‌کند و بسیار به آن علاقمند است. به عنوان یک بازیگر جوان برایم خیلی جالب بود و با خودم می‌گفتم اینگونه می‌شود برای سال‌های زیاد در این حرفه ماند و همچنان به کار خود علاقمند بود.”

اگرچه فیلم در فروش موفق بوده و تماشاگران را به سینما‌ها کشانده است، اما با این حال نتوانسته آنچنان که باید نظر منتقدان را به خود جلب کند. به قول جیمز برادنلی منتقد “ریل ویو”، فیلم مانند فیلم‌های درجه “ب” است که با استفاده از عوامل درجه “الف” ساخته شده است. فیلم مملو از صحنه‌های حادثه و تعقیب و گریز نفس‌گیر است که برخی از منتقدان آنها را خوش‌ساخت توصیف کرده‌اند. با این حال به گفته تاد مک‌کارتی، منتقد “هالیوود ریپور‌تر” این تعقیب و گریزهای زیاد در ‌‌نهایت تأثیر خود را بر تماشاگر از دست می‌دهند. نیل اسمیت، منتقد “توتال فیلم” نیز با دادن سه ستاره از پنج ستاره به فیلم، آن را اکشنی توصیف می‌کند که ارزش یک‌بار دیدن را دارد.
 

“خانه امن” با زمان ۱۱۵ دقیقه و بودجه‌ای حدود ۸۵ میلیون دلار ساخته شده و محصول سال ۲۰۱۲ کشور آمریکا است.
 

مشخصات فیلم
خانه امن
Safe House
نویسنده: دیوید گاگنهایم
David Guggenheim
کارگردان: دانیل اسپینوزا
Daniel Espinosa
بازیگران: دنزل واشنگتون، رایان رینولدز، ورا فارمیگا، سام شپارد
Denzel Washington, Ryan Reynolds, Vera Farmiga, Sam Shepard
 

در همین زمینه:
::برنامه‌های رادیویی “اکران” از مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
::وب‌سایت فیلم “خانه امن”::

ویدئو: پیش‌پرده فیلم “خانه امن” ساخته دانیل اسپینوزا