ایالات متحده آمریکا برای اولین بار به قطعنامه سازمان ملل متحد درباره بازگشت حاکمیت بلندی‌های جولان به سوریه رای منفی داد. آمریکا پیش از این همواره به این قطع‌نامه رای ممتنع داده بود.

بلندی‌های جولان در جریان جنگ‌های شش‌روزه میان اسرائیل و کشورهای عربی مصر، سوریه و اردن به اشغال اسرائیل درآمد (عکس از آرشیو)

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، پیش از جلسه خبر داد که رای آمریکا به قطعنامه منفی است، متن آن را جانبدارانه و علیه اسرائیل توصیف کرد و گفت:

«جنایاتی که رژیم سوریه همچنان مرتکب می‌شود ثابت می‌کند این رژیم قادر نیست بر هیچ کسی حکمرانی کند.»

هیلی همچنین وعده داد که از این پس ایالات متحده به قطعنامه سازمان ملل در رابطه با بازگشت بلندی‌های جولان به سوریه رای ممتنع نخواهد داد.

بلندی‌های جولان منطقه حائل میان دو کشور سوریه و اسرائیل است. اسرائیل در جنگ‌های شش روزه ۱۹۶۷ موفق شد ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال و در ۱۹۸۱ این قسمت را به خاک خود ضمیمه کند. اما این اقدام اسرائیل در سطح بین‌المللی به‌رسمیت شناخته نشد. اکنون دولت سوریه  تنها بر ۳۰ درصد از بلندی‌های جولان حاکمیت دارد.

قطعنامه سازمان ملل متحد خوستار این است که قوانین قضایی و حکمرانی اسرائیل بر «جولان اشغالی سوریه» ملغی و بی‌اثر شود. این قطعنامه در سال‌های گذشته با رای اکثریت کشورهای عضو تصویب شده.

آمریکا در حالی به قطعنامه سازمان ملل رای منفی داد که ۱۵۲ کشور با آن موافقت کرده و تنها دو کشور مخالف آن بودند. ۱۴ کشور نیز در این جلسه سازمان ملل غایب بودند.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از آمریکا خواسته بود که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.

آمریکا پس از رسیدن دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری بارها از نهادهای بین‌المللی وابسته به سازمان ملل به خاطر انتقاد از اسرائیل انتقاد کرده و به قطعنامه‌ها علیه نقض حقوق فلسطینیان در این کشور رأی منفی داده است.


در همین زمینه: