دونالد ترامپ اعلام کرد که پاتریک شاناهان، معاون وزیر دفاع پیشین آمریکا را به عنوان وزیر دفاع موقت انتخاب کرده است. شاناهان پیشینه نظامی ندارد و پیش از اینکه به مسند معاونت جیمز متیس، وزیر دفاع نخست ترامپ منصوب شود، در شرکت هواپیمایی بوئینگ مدیر اجرایی بود.

پتریک شاناهان، معاون وزیر دفاع، از اول ژانویه وزیر دفاع موقت خواهد شد.

روز یکشنبه، ۲۳ دسامبر/دوم دی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک توئیت پاتریک شاناهان، معاون اول جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا را که سه روز پیش استعفا کرد، به طور موقت به عنوان سرپرست وزارت دفاع آمریکا انتخاب کرد.

ترامپ نوشته که شاناهان از اول ژانویه بر صندلی وزیر دفاع خواهد نشست. پیش از این، ترامپ گفته بود که جیمز متیس بازنشسته شده و تا فوریه در مسند خود باقی خواهد ماند. در نامه استعفای جیمز متیس هم آمده بود که او تا ۲۸ فوریه در وازرت دفاع خواهد ماند تا مناسبات انتقال آرام قدرت را فراهم کند.

پس از اینکه انتقادهای جیمز متیس به دونالد ترامپ در نامه استعفایش در رسانه‌ها منتشر شد، تاریخ پایان خدمت متیس تغییر کرد. متیس در نامه به تفاوت‌های سیاسی خود با ترامپ اشاره کرده بود.

ترامپ شاناهان را فردی بسیار با استعداد توصیف کرده و نوشته است: ” پاتریک فهرست بلندی از موفقیت‌ها را در مسند معاون وزیر و پیش از آن در بوئینگ به دست آورده است. او عالی خواهد بود!”

پاتریک شاناهان مهندس مکانیک است و از سال ۱۹۸۶ به عنوان مهندس به بوئینگ پیوست و سپس مراتب شغلی را طی کرد تا مدیر اجرایی این شرکت شد. او از حامیان طرح گسترش برنامه‌های دفاعی آمریکا در فضایست.

شاناهان ۴۶ ساله است و به جز خدمت در سمت معاونت متیس هیچ پیشینه نظامی‌ای ندارد. انتصاب فردی که ژنرال نیست به مسند وزارت دفاع بی‌سابقه نیست اما عرف سیاسی در آمریکا هم نیست.

دونالد رامسفلد که در دولت جورج بوش پدر و پسر، وزیر دفاع بود، ژنرال نبود ما سال‌ها در مجلس نمایندگان و در ناتو به عنوان نماینده آمریکا کار کرده بود.

سرهنگ ژوزف بوچینو، سخنگوی پرتیک شاناهان، گفته است که او این انتصاب را پذیرفته است.

چرا متیس استعفا کرد؟

سیاست مداران آمریکایی می‌گویند که جیمز متیس در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خروج دوهزار نیروی ایالات متحده از سوریه، استعفا کرده است.

خود جیمز متیس در نامه استعفایش به سوریه اشاره نمی‌کند اما نامه لحن انتقادی نسبت به سیاست‌های ترامپ در خالی کردن عرصه سیاست بین‌المللی به نفع چین و روسیه دارد.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا گفته است که متیس به او گفته است استعفای به دلیل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است. با این حال باقی سیاست مداران آمریکایی می‌گوید اختلاف‌های متیس و ترامپ عمیق تر بوده و شامل حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان هم می‌شده است.

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، هم‌حزبان دونالد ترامپ در حزب جمهوری‌خواه را هم نگران کرده است. سناتورمیچ مک کانل، رهبر اکثریت در مجلس سنای ایالات متحده گفته است که با ترامپ برای تجدید نظر در تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در تماس است.

میچ مک کانل تصمیم ترامپ را “اشتباه زودهنگام و پر هزینه” توصیف کرده و گفته است که این تصمیم امنیت ایالات متحده را تهدید می‌کند.

انتقال قدرت از یک وزیر به یک وزیر دیگر در یک هفته کار دشواری است. شاناهان قرار است کار خود را هفته آینده آغاز کند.

با اینکه ترامپ اعلام کرده که پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع است، اما به احتمال زیاد پاتریک شاناهان گزینه بعدی تصدی وزارت دفاع هم هست.

جیمز متیس، ۶۸ ساله، ژنرال سرشناس سابق نیروی دریایی آمریکا به مدت دو سال و از از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ وزیر دفاع بود.

در همین زمینه: