محبوب حبیبی، پژمان شهریاری و کوروش روحانی، سه شهروند بهایی ساکن شیراز در دادگاه تجدید نظر به ترتیب به ۶ ماه، ۶ ماه و ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شدند.

شیراز: ‌دادگاه تجدید‌نظر احکام حبس سه شهروند بهایی را تایید کرد

اتهام این افراد در دادگاه بدوی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، این سه شهروند بهایی پیش از این در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی، به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، هر کدام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این افراد روز جمعه ۲۶ مرداد ۹۷ همراه درنا اسماعیلی، نگار میثاقیان و هومن اسماعیلی، سه شهروند بهایی دیگر، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل شدند. درنا اسماعیلی، نگار میثاقیان و هومن اسماعیلی در همان روز بازداشت آزاد شدند اما کوروش روحانی روز دوم مهر ماه ۹۷ و پژمان شهریاری و محبوب حبیبی، روز ۸ مهر ۹۷ با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

بازداشت این افراد از سوی مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز پیگیری شد که این پیگیری به بازداشت او در عصر روز پنج‌شنبه پنجم مهر ماه انجامید.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، علت دستگیری حاجتی را حمایت از «فرقه ضاله» بهاییت اعلام کرد. مهدی حاجتی به طور مشخص در تلاش برای آزادی دو شهروند بهایی، به رویه ناعادلانه قضایی و نبود عدالت اجتماعی اشاره کرده بود.

او در توییتر خود نوشته بود:

«۱۰ روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته، کم نگذارد.»

مهدی حاجتی ۱۰ روز پس از بازداشت، عصر روز یک‌شنبه ۱۵ مهر، با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد اما غیبت او در جلسات شورای شهر پس از آزادی خبرساز شد: غیبت نماینده معترض به بازداشت بهاییان در جلسات شورای شهر شیراز به دستور رئیس شورا

این بازداشت‌ها واکنش سازمان دیده‌بان حقوق بشر را به همراه داشت. مایکل پیج، معاون بخش خاورمیانه‌ این سازمان از حسن روحانی و کابینه دولت خواست به عدم مسئولیت‌پذیری در آزار بهایی‌ها پایان دهند و مانع نقض حقوق شهروندان بهایی شوند.

  • در همین زمینه