دولت افغانستان و طالبان بر سر فهرست شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای بین‌الافغان در دوحه، پایتخت قطر با هم اختلاف پیدا کردند. این گفت‌وگوها لغو شد.

مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه که در چندین دور برگزار شد

به گزارش شبکه الجزیره، سلطان برکات، مدیر پژوهشکده درگیری‌ها و بحران‌های انسانی که از گفت‌وگوهای بین نمایندگان دولت افغانستان با طالبان حمایت می‌کند اعلام کرد که این گفت‌وگوها به تعویق افتاد:

«متأسفانه می‌بایست گفت‌وگوها می‌بایست به وقت دیگری موکول می‌شد. ابتدا می‌بایست بر سر اینکه چه کسانی در این گفت‌وگوها حضور دارند توافقی به دست بیاید.»

قرار بود گفت‌وگوهای بین‌الافغان جمعه ۱۹ آوریل/ ۳۰ فروردین در دوحه قطر برگزار شود. از این گفت‌وگوها به عنوان نخستین گام برای دستیابی به توافق صلح بین دولت اشرف غنی و طالبان و سرآغازی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان یاد شده بود.

دولت افغانستان روز گذشته فهرستی از ۲۵۰ نفر از جمله ۵۰ زن را به قطر ارائه داده بود. این ۲۵۰ نفر هیأتی را تشکیل می‌دادند که به نمایندگی از طرف دولت افغانستان می‌بایست با نمایندگان طالبان گفت‌وگوهای بیت‌الافغان را آغاز کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتقاد از تعداد زیاد نمایندگان در هیأتی که دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان انتخاب کرده بود، گفته بود طالبان قصد ندارد با تعداد زیادی از نمایندگان دولت اشرف غنی گفت‌وگو کند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان اعلام کرده که از تأخیر در برگزاری مذاکرات بین‌الافغان خشنود نیست:

«ما با همه طرف‌های درگیری در گفت‌وگو هستیم و از آن‌ها می‌خواهیم که به پیشبرد مذاکرات کمک کنند. من از همه طرفین می‌خواهم که از وقت استفاده کنند و با تأیید فهرست مذاکره‌کنندگان موانع را از میان بردارند.»

طالبان از پاییز سال گذشته که مذاکرات صلح دوحه آغاز شد، از گفت‌وگو با دولت افغانستان سر باز زده است. دولت آمریکا در همان حال در گفت‌وگوهای مستقلی با طالبان به توافق نزدیک شده است.

طالبان نیمی از ولایت‌های افغانستان را تحت کنترل خود درآورده است.

طالبان هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای به پنج زبان اعلام کردند با آغاز فصل بهار حملات خود را از سر می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: