وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت که اعضای دولت دونالد ترامپ و همچنین برخی کشورهای خاورمیانه می‌خواهند ایالات متحده را به جنگ با ایران بکشانند. حسام‌الدین آشنا این سخنان را «اتمام حجت ایرانیان با هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا و سران برخی کشورها و رژیم‌های منطقه» خوانده است.

محمدجواد ظریف در مصاحبه با کریس والاس که قرار است مشروح آن روز یک‌شنبه ۲۸ آوریل/ ۸ اردیبهشت پخش شود، این اظهارات را مطرح کرده است. فاکس‌نیوز روز جمعه بخش‌ کوتاهی از این مصاحبه را پخش کرد.

در بخش منتخب پخش شده ظریف می‌گوید جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده می‌خواهند به تنش‌ها میان تهران و واشینگتن دامن بزنند و آمریکا را به سمت جنگ ببرند.

ظریف گفته البته به باور او دونالد ترامپ خواهان چنین چیزی نیست بلکه می‌خواهد به وعده انتخاباتی خود برای دور کردن آمریکا از یک جنگ دیگر عمل کند.

او گفته «گروه ب» شامل بی‌بی (نتانیاهو)، (جان) بولتون، (محمد) بن سلمان و (محمد) بن زاید به دنبال کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند.

ظریف همچنین گفته ترامپ می‌خواهد به ایران «فشار حداکثری» وارد کند و آن را «به زانو دربیاورد» اما این کار «محکوم به شکست» است.

حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری ایران اما در همین زمینه در یک توییت نوشته:

«سخنان ظریف در فاکس‌نیوز اتمام حجت ایرانیان با هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا و سران برخی کشورها و رژیم‌های منطقه است. زبانش گویاست؛ به نرمی زبان موسی و هارون با فرعون و به سختی زبان ابوذر و سلمان با بزرگان قوم. ظریف و سلیمانی دو روی سکه اقتدار ایران و اسلامند. قدرشان را بدانیم.»

در روزهای اخیر اظهارنظرهای محمدجواد ظریف درباره آمریکا خبرساز شده است.

او که در نیویورک به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸ از «داشتن اختیار» برای تبادل زندانیان آمریکایی و دو تابعیتی در ایران با آمریکا خبر داد.

پس از آن ظریف در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل هشدار داد که ممکن است جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ نگذارد وعده او برای پیشگیری از دخالت بزرگ دیگری در خاورمیانه محقق شود.


  • در همین زمینه