کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای کوتاه به امضای جان بولتون اعلام کرده که یک ناو هواپیمابر با تعدادی بمب‌افکن به خاورمیانه اعزام می‌شود: «پیامی روشن و عاری از سوءتفاهم» به ایران. مقامات نظامی و امنیتی ایران پاسخ داده‌اند: جنگ روانی است. در نظر آن‌ها آمریکا توان اقدام نظامی علیه ایران را ندارد. سردار حسین دهقان مشاور فرمانده کل قوا در زمینه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: ایران نه منتظر و نه مشتاق دریافت نامه رسمی از طرف دولت ترامپ است.

ناوگروه یواس‌اس آبراهام لینکلن (عکس: آرشیو)

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به فنلاند برای گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود درباره بحران ونزوئلا در پاسخ به این پرسش که آیا پیام مستقیمی برای تهران ارسال شده در جمع خبرنگاران گفته بود ایرانی‌ها دقیقاً می‌دانند که «منظور ما [از تهدید] چیست». شامگاه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت/ ۶ مه سردار حسین دهقان مشاور فرمانده کل قوا در زمینه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت ایران نه منتظر و نه مشتاق دریافت نامه رسمی از طرف دولت ترامپ است:

«ضرورتی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران منتظر یا علاقمند به دریافت چنین نامه‌ای از طرف آمریکایی‌ها باشد. باورمان بر این است که آمریکایی‌ها نه مایل‌اند و نه قادر به انجام کاری هستند. به این معنا که عدم تمایل‌شان ناشی از ناتوانی آنها در به آشوب و تشنج کشاندن منطقه یا احتمالاً اقدام نظامی علیه ایران چه در یک اقدام محدود یا چه در مورد حمله قرار دادن بعضی از مراکز یا پایگاه‌هاست.»

صبح دوشنبه روزنامه گاردین گزارش داده بود که ظاهراً نهادهای اطلاعاتی اسرائیل در ارزیابی تهدیدی که ایران متوجه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه کرده سهیم بودند. اکسیوس به نقل از یک مقام اسرائیلی اعلام کرد که پیش از صدور بیانیه تهدیدآمیز جان بولتون علیه تهران، تل آویو اطلاعاتی در مورد طرح ایران برای حمله به منافع آمریکا در خلیج فارس به آمریکا منتقل کرده بود. سه مقام دولت ترامپ در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با تأیید این خبر گفته بودند که اطلاعات کاملاً دقیق بوده و حتی ساعت حمله هم مشخص بوده است. پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا شامگاه گذشته با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد به این دلیل که نشانه‌هایی از «تهدید قابل باور توسط حکومت ایران» در دست بود، با اعزام ناوگروه «یو اس‌ اس آبراهام لینکلن» و شماری بمب‌افکن در منطقه تحت نظارت «سنتکام» موافقت کرده است. در حال حاضر ناوگروه «یو اس‌ اس آبراهام لینکلن» در دریای مدیترانه است و پیش از بیانیه جان بولتون و پیام‌های کفیل وزارت دفاع آمریکا به طرف خلیج فارس اعزام شده بود. یک مقام وزارت دفاع آمریکا شامگاه گذشته گفته بود به دستور پنتاگون حرکت این ناوگروه تسریع شده است.

کیوان خسروی،سخنگوی شورای عالی امنیت ملی در واکنش به این رویدادها به خبرگزاری تسنیم گفت:

«بر اساس رصد دقیق نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن ۲۱ روز قبل وارد دریای مدیترانه شده. بیانیه بولتون استفاده ناشیانه از یک رویداد سوخته برای جنگ روانی است. بعید است فرماندهان و بدنه ارتش آمریکا تمایلی به آزمون توانمندی‌های اثبات شده نیروهای مسلح ایران داشته باشند.»

سردار حسین دهقان مشاور فرمانده کل قوا در زمینه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح هم بر همین معنا تأکید کرده: ناتوانی دولت ترامپ از آغاز یک جنگ تازه در خاورمیانه و جنگ روانی در سالگرد خروج آمریکا از برجام برای تنش‌آفرینی:

« آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و همچنین عربستان بنا دارند شرایط عمومی را به نوعی ترسیم کنند که بگویند منطقه در آستانه یک بحران جدی قرار دارد، این درحالی است که خود آنها نیز می‌دانند در چنین بحرانی، اگر کسی شلیک اول را انجام دهد، دامنه آن شلیک محدود به یک محل و منطقه خاص نخواهد بود.»

با این‌حال دهقان یک بار دیگر اعلام کرد که چنانچه تنگه هرمز به عنوان یک «گذرگاه راهبری» از حاکمیت جمهوری اسلامی خارج شود، ایران این تنگه را نیز به عنوان «یک ابزار» به کار می‌گیرد. مشاور فرمانده کل قوا به طور مشخص از «بستن تنگه هرمز» سخن نگفت. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته بود درباره بستن تنگه هرمز نظامیان تصمیم می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: