بمب‌افکن‌های راهبردی بی ۵۲ ایالات متحده آمریکا که به درخواست کاخ سفید برای پاسخگویی به تهدید نامشخص ایران به خاورمیانه اعزام شده بودند به مقصد رسیدند. همزمان، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: تهران باید درک کند که هرگونه حمله‌ای با پاسخ قاطع مواجه می‌شود.

پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت: یک فروند بمب‌افکن‌ راهبردی بی ۵۲ اچ ایالات متحده آمریکا در پایگاه هوایی العدید به زمین نشست

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت چند فروند از بمب‌افکن‌های راهبردی بی ۵۲ اچ ایالات متحده آمریکا در پایگاه هوایی العدید در جنوب غربی دوحه قطر به زمین نشستند. چند فروند دیگر از این بمب‌افکن‌های راهبردی در مکان نامعلومی مستقر شده‌اند.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده که این بمب‌افکن‌ها در ایالت لوئیزیانا آمریکا مستقر بودند.

هفته گذشته بیل اروبن، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرده بود که وظیفه این بمب‌افکن‌ها، حفاظت از نیروها و منافع آمریکا در منطقه و مقابله با هرگونه اقدام تهاجمی است. مهاب ممیش، رئیس منطقه اقتصادی کانال سوئز نیز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت / ۹ مه اعلام کرد که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در مسیر حرکت خود به خلیج فارس، از کانال سوئز عبور کرد.

همزمان، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که بعد از اتمام جلسه شورای امنیت کاخ سفید صادر شد، اعلام کرد که آمریکا آماده است به هر حمله‌ای به سرعت پاسخ قاطعانه دهد. وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه نوشت:

«پاسخ ایالات متحده و شریکان و متحدان ما روشن است: دنبال جنگ نیستیم، اما سابقه چهل ساله ایران در کشتن سربازان آمریکایی، حمله به تأسیسات آمریکا و گروگان گرفتن آمریکایی‌ها دائماً این را به ما گوشزد می‌کند که باید از خودمان دفاع کنیم. تهران  درک کند که هر گونه حمله به آمریکا از طرف آن‌ها یا نائبانشان با هر هویتی که باشند با پاسخی فوری و قاطع مواجه خواهد شد. ایران خویشتنداری ما را اشتباهاً به عزم سست ما تعبیر نکند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه از کسانی «در تهران که راه آینده نویدبخش برای ایران را در تنش‌زدایی می‌بینند» خواست رفتار حکومت را اصلاح کنند.

پمپئو در پایان این بیانیه یادآوری کرد که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال مذاکره با سران جمهوری اسلامی است.

غروب پنجشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری اعلام‌نشده در کاخ سفید از سران جمهوری اسلامی دعوت کرد که درباره برنامه هسته‌ای ایران پای میز مذاکره بیایند. ترامپ گفت: «ما یکی از قوی‌ترین ناوهای جهان را داریم که مسلح است و ما نمی‌خواهیم کاری کنیم. آماده گفت‌وگو با آن‌ها هستیم.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: