نمایندگی ایران در سازمان ملل در واکنش به بیانیه سفارت آمریکا در عراق که چهارشنبه ۱۵ مه/ ۲۵ بهمن دستور تخلیه کارکنان غیر ضروری خود از سفارتخانه بغداد و کنسولگری اربیل را صادر کرده، اعلام کرد که این دستور بر اساس «گزارش‌های اطلاعاتی تقلبی» صادر شده و بهانه‌ای برای آغاز یک درگیری احتمالی است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل

نمایندگی ایران در سازمان ملل در این بیانیه نوشته است:

«ایران هیچ تهدیدی برای هیچ کس در عراق یا سایر نقاط نیست و قصد حمله به هیچ جایی را ندارد. ایران به گواه تاریخ صرفاً اقدام به دفاع از خودش می کند و هیچ راهبرد تهاجمی بر علیه هیچ کشوری را نداشته و ندارد و مردم ایران تسلیم این جنگ روانی جدید نخواهند شد.»

لیث العذاری، سخنگوی جنبش عصائب اهل الحق عراق روز گذشته اقدامات آمریکا را مشابه با بهانه‌هایی دانست که ایالات متحده در زمان حمله به عراق و سرنگونی حکومت صدام حسین مطرح می‌کرد.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تصمیم ایالات متحده برای خروج کارکنان غیر ضروری از دو مرکز دیپلماتیک این کشور در عراق بر اساس ارتقای سطح خطرات در عراق اتخاذ شده است.

همزمان با نزدیک شدن ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن سطح تنش‌ها در خاورمیانه افزایش یافته است. وزیران خارجه بریتانیا و آلمان نسبت به وقوع یک درگیری نظامی تصادفی در خلیج فارس هشدار داده‌اند.

یک منبع آگاه در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی شامگاه گذشته به رسانه‌های داخلی گفت ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در دریای عربی متوقف شده، سایر واحدهای شناور رزمی ایالات متحده نیز خارج شده‌اند و خلیج فارس خالی‌تر از هر وقت دیگری است. این مقام نظامی که نام او افشا نشده ادعا کرد که تحرکات نظامی آمریکا در منطقه برای «حفظ و ایمن‌سازی» واحدهای خود اتفاق می‌افتد و بخشی از «عملیات روانی دشمن» است و اصولاً ارزش عملیاتی ندارد. این تحلیل‌ها مبتنی بر نظر ولی فقیه است که پیش‌بینی کرده جنگ اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید: