نخست‌وزیر ژاپن در دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه ایران در توکیو، از محمد جواد ظریف خواست که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را حفظ کند. شینزو آبه برای همکاری با ایران در جهت حفظ برجام اعلام آمادگی کرد. دو طرف در این ملاقات با هم بر یک نظر بودند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سبب منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و پایبندی به این توافق برای گسترش و تعمیق روابط فی‌مابین و همچنین برای ثبات خاورمیانه ضرورت دارد.

پنجشنبه ۱۶ مه/ ۲۶ اردیبهشت، توکیو: شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در دیدار و گفت‌وگو با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از دیدار از ترکمستان و هند، به دعوت تارو کونو، همتای ژاپنی خود بامداد پنج‌شنبه ۱۶ مه/ ۲۶ اردیبهشت به‌وقت محلی وارد توکیو شد ظریف ابتدا با تارا کونو، وزیر خارجه ژاپن و سپس با شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست‌وزیر ژاپن در دیدار با وزیر خارجه ایران خاطر نشان کرد که این کشور در صدد است روابط دیرینه خود با ایران را گسترش دهد.

شینزو آبه از افزایش سطح تنش‌ها در خاورمیانه اظهار نگرانی کرد. گزارش‌های تأیید نشده‌ای از نهادهای اطلاعاتی درباره تهدید نامشخص ایران، حمله به چند نفت‌کش در بندر فجیره امارات، اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس، استقرار بمب‌افکن‌های راهبردی بی ۵۲ آمریکا در قطر و حمله حوثی‌های یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی و همچنین اطلاعیه سفارت آمریکا در بغداد  مبنی بر خروج کارکنان غیر ضروری آمریکا از سفارتخانه این کشور در بغداد و کنسولگری اربیل همراه با عدم تمدید معافیت مشتریان نفت ایران از جمله ژاپن به تنش‌ها دامن زده‌اند. به دستور شورای امنیت ملی از روز گذشته تولید اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز افزایش یافته و ایران برای اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه تعیین کرده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در دیدار و گفت‌وگو با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران افزایش تنش‌ها در خاورمیانه را باعث نگرانی دانست و گفت:

«وضعیت شدیدی که در خاورمیانه شکل گرفته سبب ناراحتی ژاپن شده است.»

نخست وزیر ژاپن با تأکید بر این که ژاپن هر گونه همکاری را که لازم باشد با ایران انجام می دهد، اعلام کرد:

«هدف از این اقدامات این است که برای نجات توافق هسته‌ای کاری صورت گیرد.»

وزیر خارجه ایران نیز در این ملاقات بار دیگر تأکید کرد که ایران در یک سال گذشته به رغم خروج آمریکا از برجام و تنش‌هایی که واشنگتن ایجاد کرده به توافق هسته‌ای پایبند بوده و حداکثر خویشتنداری را نشان داده است. دو طرف در این ملاقات با هم بر یک نظر بودند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سبب منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و پایبندی به این توافق برای گسترش و تعمیق روابط فی‌مابین و همچنین برای ثبات خاورمیانه ضرورت دارد.

شینزو آبه در پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند باشد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه که در جریان سفر ظریف به ژاپن او را همراهی می کند با انتشار عکسی از دیدار امروز صبح وزیر خارجه با نخست وزیر ژاپن در صفحه توییتر خود نوشت:

‏«دکتر ظریف در توکیو: نمی‌شود یک توافق “چند جانبه” را “یک جانبه ” اجرا کرد. تنها راه حفظ برجام اجرای آن توسط همه طرف‌های آن است.»

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با سه رسانه «ان‌اچ‌کی»، «کیودو» و «تی‌بی‌اس» ژاپن احتمال هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد.

محمد جواد ظریف بعد از دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وزیر و وزیر خارجه ژاپن به جمهوری خلق چین سفر می‌کند.

بیشتر بخوانید: