حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر چهارشنبه ۵ ژوئن/۱۵ خرداد به مناسبت عید فطر و در دومین سالگرد حصر قطر و در نخستین سال بعد از خروج آمریکا از برجام و تحریم نفتی و بانکی ایران که به تنش ایران و آمریکا دامن زده است، با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. دو کشور خواهان گسترش روابط اقتصادی فی‌مابین شدند. روحانی گفت: ایران خواهان تقویت امنیت منطقه است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی (عکس: آرشیو)

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد)، روحانی در دومین سالگرد محاصره اقتصادی قطر یادآوری کرد که دولت و ملت ایران در کنار دولت و ملت قطر هستند. رئیس جمهوری اسلامی با اشاره به تنش ایران و آمریکا گفت:

«مسائل و مشکلات منطقه راه حل نظامی ندارد و ما معتقدیم تهدید، فشار، محاصره و تحریم اقتصادی، مسیر غلطی در روابط دولت‌ها است.»

امیر قطر نیز در این تماس تلفنی با تبریک متقابل عید فطر گفت:

«دیدگاه‌های تهران و دوحه در بسیاری مسائل منطقه‌ای نزدیک است و تماس‌های مستمری بین دو کشور در جریان است که این بسیار سازنده است. ما معتقدیم که گفت‌وگو تنها راه کاهش تنش‌ها است و از ابتکار امیر کویت برای کاستن از تنش‌ها در منطقه حمایت می‌کنیم.»

کویت در محاصره اقتصادی قطر اعلام بی‌طرفی کرده بود.

امیر قطر با قدردانی از مواضع تهران در قبال محاصره این کشور در تماس تلفنی با رئیس جمهوری اسلامی گفت قطر خواهان توسعه روابط با ایران در همه عرصه‌ها است.

۹۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز قطر از خارج از این کشور تأمین می‌شود. قطر در دو سال گذشته با کمک ایران و ترکیه موفق به شکستن حصر اقتصادی عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در منطقه شد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که اقتصاد قطر در سال ۲۰۱۹ رشد خواهد کرد. در همان حال بر اساس همین گزارش اقتصاد ایران در اثر تحریم نفتی و بانکی این کشور بعد از خروج آمریکا از برجام در سال جاری شش درصد کوچک‌تر شده است. بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که رشد اقتصادی ایران در نیمه نخست سال جاری منفی چهار و نیم درصد بوده است.

بیشتر بخوانید: