جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در پارلمان این کشور اعلام کرد که احتمال آنکه لندن به درخواست واشنگتن وارد جنگ با ایران شود بسیار اندک است. همزمان وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که جنگنده‌های اف۳۵ این کشور نخستین مأموریت‌های خود در سوریه و عراق را به‌عنوان بخشی از عملیات در حال انجام علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) انجام داده‌اند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا

هانت: حتی تصور جنگ با ایران را نداریم

به گزارش خبرگزاری رویترز، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی که سه‌شنبه ۲۵ ژوئن/۴ تیر در پارلمان بریتانیا ایراد کرد، گفت بریتانیا انتظار ندارد که آمریکا از این کشور بخواهد در جنگ احتمالی با ایران شرکت کند.

هانت یکشنبه گذشته در گفت‌وگو با روزنامه دیلی میل خاطرنشان کرده بود که بریتانیا هرگونه درخواست ایالات متحده برای حمایت نظامی را بررسی می‌کند و در همان حال یادآوری کرده بود که این کشور خواهان تنش‌زدایی از خاورمیانه است. وزیر خارجه بریتانیا ایران را مسئول اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه دانسته و گفته بود ایران باید این فعالیت‌ها را متوقف کند. هانت همچنین از خرابکاری در نفتکش‌ها در بندر فجیره و دریای عمان اظهار نگرانی کرده و ایران را مسبب این حوادث دانسته بود. این اظهارات زمانی مطرح شد که معاون وزیر خارجه بریتانیا برای مذاکره با مقامات ایران در تهران حضور داشت.

جرمی هانت سه‌شنبه در ادامه سخنانش در پارلمان بریتانیا گفت:

« آمریکا نزدیک‌ترین متحد ما است، ما با آنها همیشه صحبت می‌کنیم و هر درخواستی را که آنها مطرح می‌کنند با دقت بررسی می‌کنیم اما من نمی‌توانم تصور کنم شرایطی پیش بیاید که آنها از ما بخواهند و یا اینکه ما با آنها موافقت کنیم وارد یک جنگ شویم.»

هانت اما در همان حال به تأکید یادآوری کرد که پایبندی ایران به توافق هسته‌ای بسیار مهم است:

«پیامی که همراه با شرکای خود در اتحادیه اروپا به ویژه آلمان و فرانسه به ایران فرستادیم این بود که مطلقاً مهم است که آن‌ها به این توافق در کلیت خود پایبند باشند برای اینکه پا برجا بماند و ما خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای داشته باشیم.»

آغاز مأموریت جنگنده‌های اف۳۵ بریتانیا در سوریه و عراق

یک فروند جنگنده‌ اف ۳۵ بریتانیا (عکس: آرشیو)

به‌گزارش آسوشیتدپرس، پنی موردانت، وزیر دفاع جدید بریتانیا، سه‌شنبه ۴ تیر / ۲۵ ژوئن در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخستین عملیات جنگنده‌های اف۳۵ این کشور از پایگاه هوایی بریتانیا در قبرس انجام شده است.

این جنگنده‌ها از ۳۱ اردیبهشت / ۲۱ مه در پایگاه قبرس در حال تمرین هستند و پنی موردانت از عملیات آن‌ها به‌عنوان «گام مهمی برای آینده بریتانیا» یاد کرده است.

مسئولان نظامی بریتانیا پیش از این اعلام کرده‌ بودند که جنگنده‌های اف۳۵ برنامه‌ای برای عملیات نظامی در مدت استقرار این هواپیماها در فرودگاه نیروی هوایی سلطنتی اکروتیری این کشور در قبرس ندارند.

اما بعد گفته شد که این جنگنده‌ها به‌دلیل «عملکرد استثنایی» خود آماده‌اند تا عملیات را آغاز کنند.

مسئولان نظامی بریتانیا همچنین گفته بودند که جنگنده‌های اف۳۵ این کشور زمانی که در کنار جنگنده‌های تایفون، محصول مشترک بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه پرواز می‌کنند شلیک نخواهند کرد.

جنگنده‌های اف۳۵ بریتانیا در حالی عملیات نظامی خود در منطقه را آغاز کرده‌اند که تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته و آمریکا قصد دارد ائتلاف جهانی علیه ایران تشکیل دهد.

روز گذشته، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چارچوب سیاست این کشور برای ایجاد ائتلافی جهانی علیه ایران به عربستان سعودی رفت. او در این سفر پشت درهای بسته با پادشاه عربستان سعودی، سلمان بن عبدالعزیز، و ولیعهد این کشور محمد بن‌سلمان، در جده دیدار و گفت‌وگو کرد.

پمپئو به ابوظبی امارات متحده عربی خواهد رفت و سپس از هند دیدار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: