رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرد که تنش ایران و آمریکا به درگیری نظامی منجر نشود. ترامپ گفت چنانچه جنگ اتفاق بیفتد، چندان به درازا نمی‌کشد و آمریکا قصد ندارد نیروی نظامی پیاده به ایران اعزام کند.

ترامپ در مراسم امضای تحریم‌های جدید علیه نهاد رهبری

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۲۶ ژوئن/ ۵ تیر در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز اعلام کرد که جنگ احتمالی آمریکا با ایران مدت زیادی طول نمی‌کشد. ترامپ در همان حال اظهار امیدواری کرد که تنش کنونی به درگیری نظامی منجر نشود:

«امیدوارم که مجبور به این کار [حمله به ایران] نشویم.  اما ما در موضع بسیار قدرتمندی قرار داریم.»

ترامپ سپس در پاسخ به این پرسش که آیا واقعاً جنگی در راه است گفت:

«من درباره این صحبت نمی‌کنم که چکمه سربازان به خاک [ایران] برسد. من فقط این را می‌گویم که اگر اتفاقی بیفتد، چندان طول نمی‌کشد.»

دوشنبه ۳ تیر / ۲۴ ژوئن وزارت خزانه‌داری آمریکا، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیلات دفتر او و هشت تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این اقدام در واکنش به حمله بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد نیروی هوافضای سپاه پاسداران به پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا انجام شد. علاوه بر انهدام پهپاد آمریکایی، امنیت ناوبری در تنگه هرمز و  کاهش سطح تعهدات ایران در برجام تنش ایران و آمریکا را تا آستانه یک درگیری نظامی پیش برده است.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز به‌زودی تحریم خواهد شد. این اقدام به معنای بسته شدن پنجره دیپلماسی برای عبور از بحران است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته با انتشار پیام‌هایی در توییتر به ایران اخطار داد که «هرگونه حمله ایران به هر هدف آمریکایی، با پاسخ سهمگین نظامی روبرو خواهد شد.» رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران در کاخ سفید درباره اینکه با وقوع درگیری چه راهبرد خروجی از بحران در نظر گرفته است گفت:

«نیازی به راهبرد خروج نداریم. من به راهبردهای خروج [از درگیری] نیاز ندارم.»

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که امانوئل مکرون قصد دارد به قصد میانجیگری بین ایران و آمریکا در نشست جی ۲۰ در اوزاکای ژاپن با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو کند. یک مقام وزارت دفاع فرانسه چهارشنبه ۲۶ ژوئن/ ۵ تیر اما اعلام کرد که پاریس نشانه‌ای از علاقه آمریکا مشاهده نکرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز چهارشنبه در سخنانی یک بار دیگر راه مذاکره را سد کرد. خامنه‌ای گفت:

«آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می‌خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می‌خواهند سر ملت بیاورند.»

 شامگاه گذشته حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون گفت:

«اگر آمریکایی‌ها بخواهند به آب‌ها و حریم هوایی ایران تجاوز کنند، نیروهای مسلح مامور به مقابله با آنها بوده و برخوردی قاطع خواهند داشت.»

بیشتر بخوانید: