مقام‌های وزارت دفاع ترکیه از تحویل نخستین بخش از سامانه دفاع موشکی روسی اس-۴۰۰  به ترکیه در روز جمعه ۲۱ تیر / ۱۲ ژوئیه خبر دادند و گفتند که در روزهای آینده تحویل قسمت‌های دیگر این سامانه به ترکیه ادامه خواهد یافت.

سامانه دفاع موشکی روسی اس-۴۰۰

وزارت دفاع ترکیه در یک بیانیه اعلام کرد: «نخستین بخش تجهیزات سامانه دفاعی هوایی اس-۴۰۰ به یک پایگاه هوایی در نزدیکی آنکارا، پایتخت رسید.»

ورود نخستین محموله این سامانه دفاعی هوایی احتمال یک تقابل جدید با واشنگتن و حتی اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را تقویت خواهد کرد.

آمریکا از ترکیه قویاً خواسته بود تا از این معامله موشکی که بنا بر گزارش‌ها بالغ بر بیش از ۲ میلیارد دلار بوده، صرف نظر کند.

آمریکا به ترکیه هشدار داده بود که در غیر این صورت با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهد شد و علاوه بر آن ترکیه اجازه نخواهد یافت تا در برنامه تولید جت‌های جنگی فوق پیشرفته اف-۳۵ شرکت کند.

ایالات متحده آمریکا همچنین بارها اعلام کرده است که سامانه روسی با سامانه‌های ناتو سازگاری ندارد و تهدیدی برای اف-۳۵ به حساب می‌آید.

تحریم‌های جدید روابط دو کشور را که پیش از این نیز تنش آلود بوده، وارد مرحله دیگری خواهد کرد. سال گذشته تحریم‌های آمریکا بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه، سبب ایجاد بحران و کاهش ارزش پول ترکیه شد.

توافق خرید موشک‌های اس-۴۰۰ با روسیه، که نخستین توافقی از این دست میان روسیه و یک کشور عضو ناتو است، این نگرانی را به وجود آورده که ترکیه به حوزه نفوذ مسکو نزدیکتر می‌شود.

ترکیه تاکنون به فشارهای آمریکا در زمینه خرید این سامانه دفاعی توجهی نشان نداده  و گفته است که خرید تجهیزات دفاعی یک مقوله حاکمیت ملی است.