از سه سال پیش، مردادماه هر سال هم‌زمان با رژه‌ی افتخار قایق‌های کوییر در آمستردام، ایرانیان نیز با قایق مخصوص به خود در این رویداد منحصر به فرد شرکت می‌کنند. امسال قایق ایران را در این رژه‌ی افتخار بیش‌ از ٨۰ مسافر از میان همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسی‌ها و سایر اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و هم‌چنین حامیان حقوق آن‌ها همراهی می‌کنند.

به همین مناسبت زمانه گفت‌وگویی داشت با رهام رفیعی از بنیاد ژوپی‌آ که هر سال با همت او و دوستانش قایق ایران در کانال‌های شهر آمستردام به حرکت درمی‌آید. او در این گفت‌وگو از ژوپی‌آ و اهدافش و ویژگی‌های امسال قایق ایران در پراید آمستردام می‌گوید.

به گفته رهام رفیعی، امسال قایق ایران با شعار «ما آینده را با دستان خودمان می‌سازیم» در رژه قایق‌های کوییر آمستردام شرکت خواهد کرد. قایق افتخار ایران سال گذشته برنده رژه افتخار در آمستردام هلند شد و جایزه بهترین قایق ۲۰۱۸ به انتخاب تماشاگران را از آن خود کرد.

کوییرهای ایرانی در شهرهایی که رژه افتخار برگزار می‌کنند، حضور دارند اما در کشور محل تولد خودشان از آزادی انتخاب گرایش جنسی برخوردار نیستند. در نزدیک به هفتاد کشور همجنسگرایی همچنان مجازات کیفری دارد و متاسفانه در هفت کشور، مجازات همجنس‌گرایی اعدام است.


بیشتر بخوانید:

https://www.radiozamaneh.com/406263