درگیری‌های سنگین میان نیروهای «سابقاً متحد» در بندر جنوبی عدن در یمن روز شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد از سر گفته شد. این درگیری‌ها شکاف‌ها و اختلافات داخلی ائتلاف نظامی طرفدار دولت یمن را آشکار و تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور را پیچیده‌تر می‌کند.

درگیری‌ها در عدن یمن ادامه دارد

در جریان درگیری‌های روز جمعه میان جدایی‌طلبان جنوب و نیروهای دولتی، حداقل هشت غیرنظامی در عدن، پایتخت موقت دولت رسمی یمن کشته شدند. هر دو گروه درگیر، بخشی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برای جنگ با جنبش حوثی‌های یمن تحت حمایت ایران هستند.

ائتلاف عربی از سال ۲۰۱۵ به دفاع از دولت یمن در این کشور وارد عملیات نظامی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ساکنان محلی گفته‌اند نبردها صبح شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد نزدیک کاخ تقریباً خالی ریاست ‌جمهوری در منطقه مسکونی شهر عدن، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی این شهر و در محله‌‌ای که وزیر داخله یمن زندگی می‌کند از سر گرفته شد.

منابع مطلع به رویترز گفته‌اند احمد المیسری با کاهش درگیری‌ها در شب گذشته خانه خود را ترک کرده است.

درگیری‌ها روز چهارشنبه در حالی آغاز شد که جدایی‌طلبان یمن حزب اسلام‌گرای متحد رئیس‌جمهوری عبدربه منصور هادی را به همدستی در حمله موشکی به رژه نظامی متهم کردند. حمله به رژه نظامی در هفته گذشته یکی از سه حمله‌ای بود که نیروهای جدایی‌طلب جنوب هدف آن بودند.

جدایی‌طلبان و دولت هادی بر روی کاغذ علیه جنبش حوثی‌ها می‌جنگند که در سال ۲۰۱۴ سقوط هادی از قدرت را رقم زدند. این دو گروه اما با هم در رقابت هستند و نقشه‌هایی متفاوت برای آینده یمن کشیده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، امروز شنبه از هر دو طرف درگیر خواست به مناقشات پایان دهند.

در بیانیه‌ای که از سوی دبیرکل سازمان ملل منتشر شد، گوترش از طرف‌های درگیر خواست تا در مذاکرات برای حل اختلافات حضور فعال داشته باشند و به نگرانی‌های مشروع همه یمنی‌ها بپردازند.

سازمان ملل در تلاش است تا تنش‌ها را کاهش دهد و راه را برای گفت‌وگوهای سیاسی گسترده‌تر باز کند. هدف این سازمان پایان دادن به جنگی است که تا کنون ده‌ها هزار نفر را به کشتن داده و یمن را به آستانه قحطی کشانده است.

همزمان با این تحولات، تلویزیون المسیره حوثی‌ها از یک سخنگوی دولت نقل کرده است که این گروه یک حمله پهپادی دیگر علیه فرودگاه ابها انجام داده. ذخیره سوخت و برج مراقبت هدف این حمله بوده.

ریاض هنوز این خبر را تایید نکرده اما تلویزیون العربیه وابسته به عربستان، ترافیک هوایی فرودگاه ابها را عادی توصیف کرده است.


در همین زمینه: